Uzay ve roket işlerine girerek tarihe geçen yeni bir milyarderimiz var artık : Jeff Bezos :)

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos tarafından kurulan ticari uzay seyahati şirketi Blue Origin, dünyanın ilk gerçek yeniden kullanılabilir, yörünge altı roketini uzaya gönderdi ve ardından başarılı bir şekilde tekrar yeryüzüne indirdi.

Bu gelişmenin üzerine, kullanılmayan Twitter hesabında tweet bulunmayan Jeff Bezos, bu önemli miltaşını, ilk ve “şu an için” tek tweet’iyle takipçilerine duyurdu.

Jeff Bezos Attığı Tweet’te; “Canavarların en nadiri – kullanılmış bir roket. Kontrollü indirme kolay değil, fakat doğru yapıldığında, kolay görünebilir. Video’ya göz atın.” sözlerine yer verdi.

Blue Origin’in resmi sitesindeki bir blog yazısında da konunun detaylarına değinen Bezos; “Roketler her zaman ‘sarf edilebilir’ oldu. Artık değiller,” ifadesini kullandı.

Blue Origin ise, yaptığı basın açıklamasında; Van Horn, Texas’taki fırlatma tesisinden, 23 Kasım 2015’te havalanan “Yeni Shepard” roketinin, yaklaşık 4.667 km’lik mesafeyi katettikten sonra, Dünya üzerinde 100 km kadar süzülerek uçuşunu gerçekleştirdiğini iletti. Bir uzay kapsülünü konuşlandırdıktan sonra, yeryüzüne doğru tekrar harekete geçen roket, iticisini yeniden ateşleyen dünyanın ilk güvenli inişini gerçekleştirdi – hem de tam iniş hedef noktasının ortasına!

Aslında, bu gelişme öncesinde, Elon Musk’ın kurucusu olduğu roket şirketi SpaceX, halihazırda uzaya gönderdiği bir roketi başarıyla yeryüzüne indirmişti. Şirket, 2013’te yaptığı”grasshopper” testlerinde, uzaya sadece birkaç yüz metre giriş yapabilen bir Falcon 9 roketini, tekrar dünyaya indirmeyi başardığını duyurmuştu. Bu nedenle, gelişme üzerine Elon Musk, elde edilen başarının aslında bir “başarı” olmadığını ve “bir ilk olmadığını” aşağıdaki tweet’i ile açıklıyor. 

Ancak Blue Origin’in daha önce bu konuda elde edilen başarıların çıtasını yükseltmesi ve roketin ‘gerçekten’ uzaya çıkması ile Jeff Bezos ve Blue Origin, SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın takdirini yine de kazanmış görünüyor.

Sonuç olarak, Blue Origin ve Jeff Bezos’un, tarihe geçecek bir başarı elde ettiklerini söylemek mümkün. Milyaderler kendi arasında “ilk kim yaptı” tartışmasını devam ettirirken, NASA’dan konuya dair herhangi bir açıklama gelmediğini de sözlerimize ekleyelim.

blue-origin-roket-iniş

Tüm bunları göz önüne aldığımızda, uzay seyahatinin artık çok uzak bir gelecek olmadığını ve vizyoner girişimciler tarafından hayata geçirilen her bir teknolojik/inovatif girişimin, küçük büyük farketmeksizin, gerçekten “Dünya’yı değiştirdiğini” söylemek mümkün. Biz de kendi payımıza, büyük düşünmenin ve cesur olmanın yeni ufukları getirdiği yorumunu yaparak, Dünya’daki hayatımıza devam ediyoruz.

Yazar Hakkında

Gökçen Orhan

İletişimin temellerini Ege Üniversitesi'nde, Satış&Pazarlama'yı Philip Morris'te, Reklam ve Sosyal Medya'yı Miami Ad School'da öğrendi. Inveon'da harika insanlarla gerçekleştirdiği İş Geliştirme faaliyetlerini sonlandıran Gökçen, e-ticaret, dijital iş geliştirme ve omni-channel operasyon kurguları üzerine kendini geliştirirken, orta ve büyük ölçekli şirketlere on-demand iş geliştirme ve dijital danışmanlık yapıyor. Kafa Tech'de girişimcilik, iş geliştirme ve dijital pazarlama üzerine yazan Gökçen, beyin fırtınası yapmaktan ve bir şeyler inşa etmekten zevk alır. Herhangi bir şey!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.