Milyonların kullandığı popüler akıllı telefon iPhone, günlük yaşantımızı kolaylaştıracak birçok uygulama ile birlikte geliyor. Ayrıca App Store sayesinde yüz binlerce seçeneğin de elimizin altında olması ve dilediğimiz zaman yükleyip, dilediğimiz zaman silme özgürlüğü vermesi, iPhone’u popüler yapan unsurların muhtemelen en önemlisi.

Bununla birlikte, iPhone kullanıcılarının cihazlarına önceden yüklenmiş stok uygulamaları kaldıramama sorunu da, göz ardı edilemez.

Borsayla uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin Borsa uygulamasını, hayatında toplasan 5 km koşmamış kişilerin Sağlık uygulamasını, çoğu kişinin, nasıl işlediğinden bile haberinin olmadığı Cüzdan uygulamasını silememenin verdiği rahatsızlık, her telefonu açtığınızda karşınıza çıkması, klasörler yaratıp telefonun en ücra köşelerine yollamak sizin için de çözüm değilse, size güzel bir haberimiz var.

2015’in ortalarında Apple CEO’su Tim Cook seyircinin karşısına geçip, “stok uygulamaları silmeye imkan tanıyacağız” demesinin üzerinden aylar geçmiş olması, şevkinizi kırmasın.

İşte uygulamalardan – en azından ikonlarından – jailbreak yapmadan kurtulmanın yolu:

1- İstenmeyen uygulamayı bir klasör içine alın.

2- Klasörün dışına doğru çekin.

3- Aynı klasör içerisinde bir sekme daha oluşacak.

4- İstenmeyen uygulama ikonunu bırakmadan tekrar klasör içine doğru sürükleyin.

5- İkonu bırakmadan Home tuşuna basın

İşte bu kadar basit. İkon kayboldu.

İşin güzel yanı, ikon her ne kadar gözükmese de uygulama hala yüklü ve Spotlight aramasında ulaşılabilir durumda.

Ayrıca sildiğinize pişman mı oldunuz? Telefonu yeniden başlatmanız yeterli. Gerçi bu biraz da can sıkıcı tarafı ama ne demişler “daha kalıcı bir çözüm bulunana kadar en iyi çözüm bu”.

Not: Bu teknik, telefonunuzda yüklü olmasını istediğiniz ama başkalarının görmesini istemediğiniz sonradan yüklenmiş uygulamalar için de geçerli. Kafada yanan ampulleri görür gibiyim. 😉

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.