Her gün bir çok mail ile uğraşırken, mail almadığımız günlerde bile, mutlaka bir tane mail kutumuza düşmeyi unutmayan “Spam” mailleri incelemek istedik. Öyle ki internetin doğası gereği ona en çok uyabilecek anlamı internet kitlesi sayesinde bulmayı başarmış bir sözcük oldu, Spam. Yerine farklı sözcükler koymaya kalksak da, aynı şekilde karşılığı olmadığını hissediyoruz ve vazgeçemiyoruz,  o her dilde “Spam“.

Her gün gelen “Nijerya’da milyon dolarlarımız var bize 1.000 dolar gönderin işi bitirelim” ” Çin’de büyük bir iş fırsatı var 5.000 dolar gönderin ilk milyon dolarınızı gönderelim” maillerinden sıkılmış olsak da, arada güldürdükleri için, içten içe sempati beslememek mümkün değil.

Bazen de acaba gerçek mi diye düşündüğümüzde, aklımızda canlanan;

Spam-para-transferi-caps

Peki, “spam” nereden geliyor

Spam kelimesine bu anlamı kazandırdıkları için Monty Python‘a teşekkür etmek gerekiyor. Monty Python bir absürd komedi efsanesi olarak bilinse de, onlardan ve skeçlerinden izlere bir çok yerde rastlamak mümkün. Bunlardan biri de internet dünyasının Spam’ı.

Spam ikinci dünya savaşı sonrasında Amerika ve İngiltere’de bolca bulunan bir konserve et . Oyle ki  fazlaca tüketilen bir ürün haline gelmiş, fakat sonunda o kadar sıkılıp bıkmışlar ki, Monty Python konuyu bir skeç ile anlatıp konuya açıklık getirmeye ve artık Spam’ın onlar için ne ifade ettiğini göstermeye çalışmış.

Spam-konserve

 

Spam’in bugün ki anlamını yüklenmesi de, Monty Python skeçlerinin birinde, kahramanlarımızın bir Kafe’ye gitmesi ile olayımız başlar, bu kafenin özelliği herşeyin Spam(konserve et) içermesi . Öyle bir kafe düşünün ki içeride sadece SPAM var.

 

spam-monty-2

Spam konusuna kara bir mizah ile, çözüm getirmiş olacak ki artık Spam maillerimize isim babası olan konserveleri artık sadece Google images bölümlerinde bulabiliyoruz. Fakat, Monty ve Spam iş birliğini destekleyen Spam mail göndermekten keyif alan gruplar sayesinde bir süre daha Spam artık konserve olmasa da hayatımıza yer alacağının garatisi var diyebiliriz.

Spam maillerle daha bilinçli mücadele etmek için daha çok arkadaşınızı bilinçlendirmek adına yazımızı paylaşmayı unutmayın ! Spamsiz günler !

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.