Fortune‘un Gelecek Nesillerin En Güçlü Kadınları Zirvesi’nde konuşma yapan YouTube CEO’su Susan Wojcicki, Google’ın YouTube’u satın alma sürecinde Google’ı ikna eden videoyu konuşması sırasında açıkladı.

2006’da Google video bölümünün başındayken, bu bölümün şirket satın almalarıyla da ilgilendiğini anlatan Wojcicki, YouTube’la görüştükleri sırada YouTube’un Silikon Vadisinde karlılığı olmayan bir girişim şirketi olduğunu paylaşmış. Görüşmeleri sırasında şans eseri denk geldiği bir videoda, iki çinli genci, Backstreet Boys’un As long As You Love Me adlı şarkısına playback yaparken izlemesi, her şeyi değiştirmiş.

Bu komik videoyu izleyen Wojcicki, dünyanın her yerinden insanların, stüdyoya hatta profesyonel ekipmanlara ihtiyaç duymadan, içerik üretebileceklerini fark etmiş. Bu fikrin kafasında canlanmasından altı ay sonra, Google’ın YouTube’u 1.65 milyar dolara satın almasına öncülük etmiş. YouTube’u o kadar sevmiş ki, 2014 yılı itibariyle de şirketin CEO’su olarak görev yapmaya başlamış.

Belki de YouTube’un şansının döndüğü an, onların hiç haberleri olmadan iki çinli arkadaşın Wojcicki’yi ikna etmesiydi ya da sadece böyle büyük bir satın almanın arkasındaki rakamların pozitif olması. Her ne olursa olsun şans faktörünün girişimcilikte var olan yerini inkar etmek mümkün değil.

İşte YouTube’un kaderine etki eden o video:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.