Hemen hemen bir çok kişinin hayalidir işini bırakıp, kendi işini yapmak. Hatta her gün işe gitmek için yollara düşüldüğünde akılda olan ortak konuların başında gelir. Fakat bu düşünceye sahip herkesin içinde bulunduğu, güvenli bölgeden çıkamama korkusu her zaman engel olur. Çünkü evin kirası, elektrik, su, doğalgaz, internet, yaşam giderleri derken her zaman çıkmazda bulursunuz kendinizi. Bir de ev kredisi gibi yıllarca sürecek ödemeleri düşününce, bu hayaller gözlerinizin önünden uzaklaşmaya başlar ve gün geçtikçe bulunduğunuz durumu kabullenmeye başlarsınız. Bu noktada tabiki yazımız Walter White olmaya giden yol şeklinde devam etmeyecek, kapak resminden etkilenip, o beklentiyle gelenler için ayrılacakları noktanın burası olduğunu söylemeliyim.

 

Her gün kendi işini kurmayı aklından geçirenler, kendi işini kuranlara uzaktan bakıp imrenenler için bu kapıyı biraz daha aralamanıza yardımcı olacak önerileri sunmaya karar verdik. Baştan söylemekte fayda var, olağan iş yoğunluğunuzda bunları yapabiliyor olmak, kolay olmayacaktır. Hatta bir çok önerimiz için bahaneleriniz de şimdiden hazırdır biliyoruz. Fakat unutmayın ki bahane üreterek isteklerinizi gerçekleştiremezsiniz. Bunların gerçekleşmesi için, zaman yaratmanız, emek vermeniz hatta mücadele etmeniz gerekecek fakat emin olun sonunda yaptığınız tüm fedakarlıklara değecek. İşinize kaçta gideceğinize, işinizi nasıl yapacağınıza, nasıl ileriye taşıyacağınıza siz karar vericeksiniz. Hatta bir çok şeyin kararını siz vereceksiniz ve tüm insiyatif sizde olacak, tek hesabı da kendinize vereceksiniz. Bunlar size yetmediyse ‘Kendi İşinizi Kurmanız İçin 20 Neden‘ yazımızı inceleyebilirsiniz. Artık ikna olduysanız, sizi korkutan kısımı rahatça atlatmanız için, yani güvenli bölgenizden çıkmadan, kendi işinizi kurana kadar para kazanabileceğiniz ya da düzenli gelir yaratabileceğiniz seçenekleri sizler için derledik. Bu seçenekler de size uzak görünüyorsa, yarın giyeceğiniz gömleği ütüleyip ütülemediğinizi tekrar kontrol etmeniz ve Şans Değil Seçim: Her Şeyiyle Sevdiğiniz Bir Yaşam Sürmek yazımıza göz atmanız iyi olacaktır.

 

Yeteneklerinizi kullanın

Yeteneklerinizi freelance işlerde değerlendirmeye çalışın. Yeteneğiniz ve uzmanlığınız ne olursa olsun, size ve sizin yeteneklerinize ihtiyacı olan bir çok iş ve sektör bulabilirsiniz. Sadece oturun ve size nerede ihtiyaç olabileceğini gözden geçirin. Doğru bağlantılar ve doğru yönlendirmelerle yeteneklerinizi freelance olarak değerlendirebileceğiniz bir iş kurgusu yaratabilirsiniz.

Freelance diyince aklınıza hemen yazılımcılar ve tasarımcılar gibi iş grupları gelebilir fakat unutmayın, eğer çalıştığınız konuda iyiyseniz ve büyük yada küçük iş sizin için fark etmiyorsa çok da zor değil.

Kurumsal şirkette finans bölümünde çalışırken, yakınları ve tanıdığı şirket sahiplerine mali danışmanlık yapıp, destek vererek maaşından fazla kazanan örneklere şahit olmuş biri olarak, konunun sadece sizin istemenizle alakalı olduğunu, tamamen sizde başladığını ve bittiğini bilmeniz gerekiyor.

 

Ürünlerinizi internet üstünden satın

Satış için her gün farklı bir kanal ile karşılaşıyoruz. Artık var olan bir ürünü tüm dünyadan alıcıları ile buluşturmanın birden fazla yolunun olduğu bir dönemdeyiz. Bu imkanlar içinde kendiniz yaptığınız, çevrenizde yapılan yada yurtdışında var olup, ülkenizde olmayan ürünleri çok kolay bir şekilde satabilirsiniz.

Bunları yaparken, çalıştığınız süreçte edindiğiniz tecrübeleri yada yabancı dil başta olmak üzere yeteneklerinizi kullanarak işinizde başka fırsatlar yaratabilirsiniz.

Konuya örnek olarak, ülkemizdeki tekstil sektörünün gücünü kullanıp eBay üstünden Amerika’ya tekstil ürünleri satan ve işleri belli bir ölçeğe geldikten sonra tek işini bu olarak benimseyip, eBay’in en iyi satış yapan kullanıcılarından olan azimli girişimcileri görmüş olmak sizlerinde yapabileceğiniz konusunda en azından bana umut veriyor.

 

Kitap yazın

Bu konu tamamen birikimleriniz ve yeteneklerinizle alakalı olsa da,  yapabilecekleriniz arasında yer almalı. Kolay bir hesapla kitabınızı 3 ay aklınızda planlayıp, 3 ay kağıt üstünde planladığınızı düşünürsek, hergün 1 sayfa yazıcak zamanı kolaylıkla ayırabileceğinizi de hepimiz biliyor olsak. 1 yıl sonunda 180 sayfalık bir kitabınız olacak. 1 yıl zaten sizin için işe gidip geldiğiniz süre boyunca göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğini hissetiğiniz bir zaman haline gelmiş olmalı. Bu sürede aldığınız maaşların yanında bir kitap yazmış olmak, güzel bir kazanım olacaktır. İlk kitabınız basılmayabilir fakat, size daha iyi olacak olan 2. ve 3. kitabınızı yazmak için cesaret verecektir.

Teknoloji dünyasında yaşadığımız için de ilk kitabınız basılmadığı için üzülmenize gerek yok,

  • Kitabınızı bir çok online platformdan ücretli ve ücretsiz olarak okuyucuların beğenisine sunabilirsiniz.
  • Sesli kitap haline getirip, farklı mecralarda şansınızı deneyebilirsiniz.
  • İngilizceye çevirip; itunes, kindle ve diğer bir çok platform üstünden dünyaya açılabilirsiniz.
  • Kendi siteniz üstünden hergün bir bölümünü yayınlayıp, kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz.

Burada hangi kitabınızdan para kazanıp, nasıl bir pazarlama planı izleyeceğiniz de tamamen size kalmış.

 

Emlak yatırımı yapın

Uzun yıllardır çalışıyorsanız emlak yatırımı yapabilmeniz için yeterli birikiminizin olduğunu düşünürsek, en cazip seçenek bu olacaktır . Fakat bizim önerimiz ev sahibi olmak değil, emlak sektöründen para kazanmak. Tabiki bir ev alıp kirası ile mutlu mesut yaşayabilirsiniz fakat, kendi işinizi yapmak için para kazanmak istiyorsanız biraz daha agresif olmanız gerekecek.

Bunun için tam anlamıyla fırsatı kovalamanız şart. Öncelikle bir çok noktada emlak fiyatlarına hakim ve sıkı pazarlıkçı olmanız gerekecek. Gerçekten fiyatının uygun olduğunu düşündüğünüz evi alıp, içine masraf etmelisiniz. Fakat bu süreçte rutin devam eden işinizin yanında,  ustalarla boğuşup yorucu süreçler yaşayacağınızı unutmayın. Maceralı süreci tamamladıktan sonra, zaten uygun bir fiyata aldığınız evin değerini, yaptığınız masrafları ve harcadığınız zamanı koyduğunuzda bile kara geçmiş durumdasınız. Bu noktadan sonra dilerseniz daha iyi bir fiyata kiraya verip, istediğiniz fiyatı vericek alıcıyı bekleyebilirsiniz. Ya da kiracı ile uğraşmayıp, Airbnb gibi harika uygulamalar yardımı ile evinizi günlük yada haftalık olarak kiralayabilirsiniz ki, normal bir kiracıdan daha çok kazandırma ihtimali yüksek bir seçenektir. Satış tamamlandığında ise, bunu katlayarak büyütmek ve artık işiniz haline getirmek sizin elinizde.

 

Blog yazın

Çalışırken yapılabilecekler işlerin başını internet ile alakalı işler çekiyor. Bunların en cazip olanı da blog yazmak olarak gözükebilir fakat, dikkatli olmanız gerekiyor. Öncelikle harcadığınız emeğin gerçekten size gelir olarak dönmesi için en başından işinizi düzgün kurgulamanız gerekiyor.  Bunun için yeni başlayanlar için içerik pazarlaması yazımızı inceleyebilirsiniz. Oluşturacağınız içeriklerin en önemli kısmı görselleri olacaktır. Harika bir başlık ve mükemmel bir görsel ile kitlenize ulaşmamanız için pek bir engel yok. Yazılarınız için görselleri nereden bulacağınızı bilmiyorsanız içeriğiniz için kullanabileceğiniz 17 ücretsiz görsel platformu işinizi görecektir. Tabiki sadece bununla bitmiyor, sadece başlangıç, unutmamak lazım ki uzun ve yorucu bir sürece başlacaksınız. İçeriklerinizi okuyucularla buluşturmanız gerekiyor, bunun için sosyal medya kanalları ilk silahınız olacaktır. Sosyal medyada her mecranın farklı dinamikleri olduğunu unutmayın, bunun için; sosyal medya ideal paylaşım zamanları ve sosyal medyada daha fazla paylaşılmak için sihirli kelimeler kullanın yazıları isimlerinden anlaşılacağı üzere bu konuda size yol gösterecektir. İçeriğimiz tamam, kitlemizi bulduk ve yakaladık, geriye sadece Google kaldı. Blog yazarı olarak, Google ile iyi anlaşmalısınız. Kendisi internet dünyasının ağır abisi olduğu için, kendisi ile anlaşamayanların pek tutunma şansı olmuyor, bu yazımızda arama motoru optimizasyonu konusunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu kısa yazıda bile blog yazmak konusunda çok değerli bilgiler öğrenip harika kaynaklardan derlenmiş ve sizin için hazırlanmış yol haritaları edindiniz, artık durmanız için bir sebep kalmadı. Hadi !

Harekete geçmek isteyenler için yol haritası niteliğinde bir yazı hazırladık, daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için yada eksik gördükleriniz için bize yazmaktan lütfen çekinmeyin. Yazımızı beğendiyseniz, her gün size ‘kendi işini yapcaksın aslında.. ‘ ile başlayan cümlelerle gelen, bunları aklında sürekli taşıyan arkadaşlarınız için yazımızı paylaşmayı unutmayın. Kim bilir, paylaştığınız yazı yarının milyon dolarlık şirketlerinin temelini atabilir.

Bu seçenekler dışında önerileriniz var ise lütfen bizimle paylaşın. Bu konularda fikir alışverişi yapmak üstüne madalya almış arkadaşlarımızla tanışmanızı isteriz .

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.