“İş planı taslağınızı çöp kutusuna fırlatın. Onun yerine, takımınıza ve pazara olabildiğince çabuk bir şekilde girmeye odaklanın.”

Girişim Hızlandırıcı MuckerLab‘in kurucu ortağı William Hsu diyor ki; dikkatli bir şekilde iş planınızı mükemmelleştirmek ve şirketinizin iş modelinin güvenli ve başarılı olmasını garantiye almak için zaman harcıyorsanız durmalısınız.

Başarılı bir girişimci, aynı zamanda AT&T ve eBay gibi dev şirketlerde yöneticilik yapmış Hsu, iş kurmak hakkında “gerçekten mantıksız insanlar için bir kariyer. En muhtemel şey, fikir ne olursa olsun sonunda başarısız olacağına işaret ediyor. Bu nedenle bir ‘reality distortion field’ (gerçeklik çarpıtma alanı) inşa etmek her girişimcinin kendini ve takımını bunun iyi bir fikir olduğuna ikna etmek için yaptığı şeydir.” ifadelerini kullanıyor,

Ve birkaç tavsiye ekliyor;

1. Fikirleri değil, insanları düşünün.

İyi bir takım her seferinde harika bir fikir bulabilir, diyor Hsu. “Hiçbirimiz mükemmel değiliz, ve girişimciler genellikle, vizyona sahip olmak ve risk almaya istekli olmak gibi birkaç şeyde harikadırlar.” Girişimciler, -özellikle teknoloji girişimcileri- iki türde karşımıza çıkar: bazıları Steve Jobs gibi, pazarı anlayan vizyonerlerdir fakat teknik olarak yeterli değillerdir, diğerleri ise Steve Wozniak gibi, kime ya da nasıl pazarlama yapacağını anlamayan, teknik dahilerdir.

“İki durumda da, harika ekip üyelerine sahip olmak, girişimcinin gücünü eksik hissettiği alanlarda tamamlama görevi görür” diyor Hsu. “Potansiyel bir girişimde üç şeye bakıyoruz; pazar, ekip ve konsept. Ekip, açık ara farkla diğerlerinden daha önemli bir faktör, ikinci ise pazar. Fikrin kendisi en az önemlisi.”

2. Mükemmeliyeti değil, hızı düşünün.

“Pazarla ilgili her ne varsayımda bulunuyorsanız, bunlar muhtemelen yanlış. 30 yatırımlı girişimden sadece bir tanesi başarılı oluyor. Bunun anlamı, girişimciler ürünlerini pazara olabildiğince hızlı ve -aslında yapmak istediklerinin %10’u tamamlanmış dahi olsa- bir şekilde, sokmalılar. Onu test etmelisin ki, pazar-ürün uygunluğunu, müşteriler arasında yankı bulup bulmayacağını, ve nihayetinde satın almak isteyip istemeyeceklerini görebilin.” ifadelerini kullanıyor William Hsu.

Ve ekliyor ; “Ve sonra, pazarın tepkisini baz alarak yeniden şekillendirin. Ürünü elinizden geldiğince hızlı elden geçirmeli ve tekrar sunmalısınız. Bunu yapma şansınız ne kadar çok şansınız olursa o kadar iyi. Yani, en hızlı şekilde hareket eden ve müşterilerini dinleyerek en iyi ilişkiler kuran ekip kazanacaktır.”

Ürünü böyle tekrarlama ihtiyacından dolayı Hsu, dış kaynak yerine, tasarım, teknik ve ürün yeterliliği konusundaki tüm ihtiyaçlar için kurum içi bir ekip kurulmasını tavsiye ediyor. “Girişimcinin bu tip fonksiyonları dışarı yaptırmasını istemezsiniz, çünkü bu demek oluyor ki, tüm tekrarlar ve elden geçirmeler maliyet oluşturacak ve sermayeden yiyecek. Her pivot sizi başarısızlığa değil, başarıya yaklaştırmalı.”

3. Plan değil vizyona odaklanın.

“Bir çok girişimcinin harika slaytları, mükemmel bir iş planı ve mükemmel bir gelir modeli var. Ama tüm sahip oldukları bu. İş kurmanın, bir iş planına sahip olmak olduğunu düşünüyorlar. Ama girişimci olmak, adım adım geleceği yaratmakla ilgilidir.”

“Peki bu asla ileriye bakmamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Pek değil.” diyor Hsu, “İki ya da daha fazla ortağınız olduğunda, bir kağıt parçasına ya da tahtaya, herkesin anlaştığı temel kural ve biçimleri yazmak önemlidir. Ortaklar girişimin vizyonunun ne olduğu ve hangi yoldan başarıya ulaşacakları konusunda anlaşmalılar. Fakat bunu 40 sayfalık bir dökümana dönüştürmek için zaman harcamayın. Benim tavsiyem, bu zamanı 10 müşteriyle daha konuşmak için kullanın.”

Kaynak : Inc.com

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.