Apple’a oldum olası bir hayranlık beslemişimdir. Adamlar hiçbirşeyi yapmış olmak için yapmıyor. Mükemmellik seviyesine eriştiğine emin olmadan çıkarmıyorlar. Daha önce rakip firmalarda gördüğümüz birçok özelliği sanki ilk defa bizlerle buluşturuyormuş edasıyla “Pazarlama Böyle Yapılır” dersi veriyor adeta.

Android yaptı, karmaşık dedik, Apple adım adım çıkarttı, sindirtti muhteşem dedik. Samsung kalemli tablet çıkarda olmasa da olur dedik, Apple Pen pardon Pencil çıkardı, “muhteşem fikir” dedik, Microsot Surface ile klavyeli tablet çıkardı tabletin doğasına uymaz dedik, Apple çıkardı ayakta alkışladık. Bu ilgi ve kabullenilmeyi başaran bir firmaya tek yapılması gereken şapka çıkarmaktır.

Gelelim asıl konumuza. Apple geçtiğimiz 9 Eylül’de uzun zamandır hakkında dedikodusu yapılan iPad Pro ve birçok yeni oyuncağını tanıttı. Gelin iPad Pro’nun özelliklerini birlikte inceleyelim;

iPad Pro, Apple kullanıcılarının, özellikle de tasarım tarafı ağır basanlarının, ısrarla talep ettikleri devasa 12.9 inçlik Retina bir ekrana sahip. 2732 x 2048 çözünürlüğe ve inch başına 264 piksel yoğunluğa sahip ekran aynı zamanda parmak izi bırakmayan oleofobik ve anti-reflekte özelliklerini barındırıyor. Bu devasa tableti 6.9 mm kalınlığındaki kasaya sığdırmayı başarmışlar. Ağırlık 713 gram. Uzun süre elde tutmayı düşünenler günlük egzersizini yapmış sayılabilirler. Ekran boyutu ve çözünürlük laptopları kıskandıracak düzeyde. Yatay kullanımda yükseklik iPad Air ile aynı, dolayısı ile uygulamalar sorunsuz çalışıyor.

Performasından bahsedecek olursak, iPad Pro 4GB RAM‘ı ile bu konuda da kendini hiç ezdirecek gibi gözükmüyor. Apple’ın iddaasına göre A9X işlemci Ipad Air 2’den 1.8 kat daha hızlı. Hatta benim Mac’te yapamadığım aynı anda 3 adet 4K videoyu takılmadan oynatma ve editleme yapabileceği gibi bir bilgi veriyorlar. Bu her ne kadar maksimum belleği 128 GB olan bir cihazın, 3 adet 4K videoyu neresinde barındıracağı sorusunu aklıma getirsede niyet iyi diyerek geçiyorum. Bunun yanında 4K video çekemeyen 8 MP iSight kamera biraz hayal kırıklığı yaratsada Apple’ın tüm havuçları bir anda vermemesine alıştık. Kamera f/2.4 diyafram ve otofokus özelliği ile geliyor. Aslında bu kamerayı iPhone 5S kullanıcıları yakından tanıyacaklardır. iPad Pro 32 ve 128 GB olmak üzere 2 bellek seçeneği ile geliyor. Bu büyüklükte, tasarım odaklı bir tablet için en azından 256 GB seçeneğini beklerdim doğrusu. Apple, iPad Pro’da gümüş, altın ve uzay grisi olmak üzere 3 renk seçeneği sunuyor. Herkesin aklına gelen bir diğer soru ise bu kadar güçlü ve büyük ekrana sahip bir tabletin pil ömrü. Apple’ın verdiği bilgilere dayanarak pil ömrünün 10 saatten düşük olmayacağını söyleyebiliriz.

apple

Tasarım olarak hormonlu bir iPad Air diyebiliriz. İlk defa Pro’da karşımıza çıkan birkaç özelliği de yok sayılmaz. Bunlardan ilki tabletin sol tarafında bulunan 3 noktalı “Smart Connector”. Bu akıllı bağlantı aksesuar bağlantıları için data, enerji ve mıknatıs özelliği taşıyan yanyana sıralanmış 3 noktadan oluşuyor. Henüz kullanım alanı olarak birazdan bahsedeceğim ” Akıllı Klavye”yi görebildik. Tablet diğer iPadlerden farklı olarak 4 köşesine yerleştirilmiş 4 adet hoparlör ile gelmekte. Apple bu konuda gayet cömert davranmış. Belli ki tasarım meraklılarının aynı zamanda sanatçı kişiliklerini doyurmayı amaçlamış. Diğer standart özellikleri içinde parmak izi okuyucusu (TouchID), 3.5 mm kulaklık jakı, açma/ kapama tuşu, mikrofon, ses tuşları ve Lightning konnektörü, önde Facetime, arkada 8 MP iSight kamerayı sayabiliriz.

iOS 9 ile birlikte gelen iPad Pro iyi bir ikili oluşturmuşlar. iPad Air 2’den %75 daha büyük olan devasa ekranda çoklu görev özelliğini kullanmak muhteşem bir his. Çizim yapanlar içinde ayrı bir deneyim sunan iPad Pro çok işlevsel bir kanvas hissi veriyor. Sadece sanatçılar için değil hesap kitap işiyle uğraşanlarda iPad Pro’dan memnun kalacaklardır. Önceden yüklü olarak gelen Numbers, Pages gibi uygulamalarla metin oluşturmak ve hesap yapmak bir masaüstü bilgisayar kadar kolay. Bunun yanında eminimki iOS Uygulama Geliştiricileri de çok kısa zamanda birbirinden kullanışlı uygulamalarla karşımıza çıkacaklardır.

Aksesuar konusunda iPad Pro diğer kardeşlerinden daha şanslı. Tam boyutlu bir “Akıllı Klavye” ve yepyeni bir “Pencil” ile geliyor.

Bütün bu özellikleri ile her ne kadar iPad Pro cazibeli gözüksede Microsoft Surface Pro 3, Lenovo IdeaPad Miix 7000, Google Pixel C Tablet gibi markalarla ciddi bir rekabet içerisine girdi. Burada 3 unsur iPad Pro’yu öne çıkarabilir; Apple olsun çamurdan olsuncular, kalite ve bana göre eşsiz AppStore Uygulamaları.

iPad Pro Ekim ayı içerisinde 32 GB 799 $‘dan, 128 GB 949 $‘dan ve 128 GB Simkartlı versiyonunun 1079 $‘dan Amerika’da satışa sunulması bekleniyor. Henüz ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı veya fiyatı konusunda bir bilgi yok.

apple pencil

APPLE PENCIL

9 Eylül’de iPad Pro ile birlikte tanıtılan bir diğer “mucizevi” aksesuar da Apple Pencil idi. Sadece bir cümle ile geçiştirilmeyi haketmediğini düşündüğüm bir aksesuar. Daha öncede Samsung ve Microsoft gibi birçok firmanın tabletinde ve akıllı telefonunda kalem görmüştük. Peki bizi nesi bu kadar cezbetti? Bazı tasarımlar vardır sadece tek bir özellikle diğer rakiplerin arasından sıyrılır giderler. İşte tam bu noktada Apple Pen “tilt” yanı açı sensörü ile devreye giriyor. Pencil ile çizim yapmayı bir keyif haline getiriyor.

Bir kere şunu belirtmeliyim ki, kalem ekranda kaydıkça hiçbir gecikme olmaması ve etki/ tepki oranının muhteşem olması tam bir deneyim sağlıyor. Bunun yanında basınç sensörü sayesinde ekrana uyguladığınız basınça koyu ve açık tonlar sunarak cevap gelmesi, bu yetmiyormuş gibi kalemi yatırdıkça açının verdiği kalınlaşan çizgiler benim gibi Cin Ali çizenleri bile sanatçı havasına sokuyor.

İnsan içinden keşke mimar, ressam, mühendis olsaydım diye geçirmiyor desem yalan söylemiş olurum. Apple Pencil arkasından çıkan Lightning jakı sayesinde şarj oluyor ve bir şarj ile yaklaşık 12 saat kullanım ömrü sağlıyor. Sonuç olarak 99 $’lık fiyatı ile ucuz sayılmayacak ama iPad Pro’yu kullanacaksan da eksik edilmemesi gereken 2 aksesuardan biri bence.

apple klavye

APPLE AKILLI KLAVYE ( Smart Keyboard)

Biraz evvel 2 aksesuardan biri demiştim ya, işte o 2’nin 1’i bu. iPad Pro’ya 3 dot connector vasıtası yapışarak kullanıma hazır hale geliyor ve iPad Pro için bir stand görevi görüyor. iPad Pro klavyenin takılı olduğunu algılayabiliyor ve ekrana sanal klavyeyi çıkarmıyor. Gerçek fikrimi sorarsanız Microsoft Surface Pro 3′ e tam bir rakip olabilmek adına çıkarılmış bir aksesuar ve bir adım daha ileri giderek söylüyorum Surface Pro 3 klavyesi daha kullanışlı. Sebebi tuşların gece kullanımı için ışıklı olması ve üzerinde bir küçük mousepad barındırması. MousePad konusunu geçsemde bence tuş aydınlatması olmaması büyük bir eksiklik. Fakat yinede en iyi yazım deneyimini sağladığı ve şuan tek seçenek gözükmesi sebebi ile olmazsa olmaz listeme ekliyorum. Fiyat: 169 $

Bütün bu bilgiler ışığında yeni iPad Pro ve aksesuarları hakkında ne düşündüğünüzü benimle,  yazımı da çevrenizdekilerle paylaşırsanız KafaTech ailesinin kısa zamanda genişlemesine yardımcı olursunuz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere :)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.