“Nasıl?” serimizin bugünki yazısında iOS 9.2 versiyonu ile büyük dosyaları e-posta yoluyla nasıl gönderebileceğinizi anlatacağız.

Bildiğiniz gibi yakın bir zaman önce Apple, 9.2 güncellemesini telefonlarımıza gönderdi. Ağırlıklı olarak hata düzeltmeleri üzerine olan bu güncelleme hayatımızın akışını değiştirecek çok büyük yeniliklerle gelmemişti fakat içlerinden bir özellik uzun zamandır iPhone kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu aranılan kan oldu.

İlgili Yazı : iOS 9.2 Güncellemesi Yeni Hata Düzeltmeleri ve Apple News Gibi Özelliklerle Yayınlandı

iOS 9.2 Versiyonlu iPhone ile Büyük Dosya Gönderme Nasıl Yapılır?

Yeni güncelleme ile gelen Mail Drop özelliği sayesinde büyük dosyalarımızı e-posta yoluyla gönderebiliyoruz.

iPhone ile büyük dosya gönderme

Mail Drop, ilk olarak masaüstü MAC’lerde OS X Yosemite güncellemesi ile kullanıcıların hizmetine sunulmuştu. Mail Drop’u kullananlar zaten konuya aşinadırlar. Sistem birçok kişi tarafından kullanılan DropBox, Google Drive veya masaüstü versiyonu olan WeTransfer gibi çalışıyor. 5 GigaByte’ın altındaki dosyalar iCloud Drive’a yükleniyor ve sistemin atadağı paylaşım linki e-posta mesajınızın içerisine kopyalanıyor. Yani dosyaları fiziki olarak postanıza eklenti olarak göndermek yerine birkaç kilobyte’lık bir text yapıştırmanız yeterli oluyor.

iOS 9 ile Mail uygulaması üzerinden tüm dosya türlerini gönderebilme desteği gelmişti. 9.2 güncellemesinde buna ek olarak büyük dosya boyutlarının gönderilebilme özelliği eklenmiş oldu.

Eğer hareket halindeyseniz ve masaüstü bir bilgisayardan dosyaları eklenti yapamayacak durumdaysanız, iOS 9.2 ile gelen Mail Drop güncellemesi hayat kurtarabilir.

iPhone ile büyük dosya gönderme

Mail Drop özelliğini aktif hale getirmek için özel bir ayar yapmanıza gerek yok. Göndereceğiniz e-posta eki birkaç megabyte’dan büyükse Mail Drop kullanım önerisi otomatik olarak ekrana geliyor. Sadece “Gönder” demeniz yeterli. Alıcıya gönderilen link 30 gün boyunca aktif kalıyor ve mail içeriğinde hem siz hem de alıcı kalan gün sayısını görebiliyor.

Her bir e-posta başına gönderebileceğiniz en büyük dosya boyutu 5 GB ile sınırlandırılmış. Ayrıca toplamda en fazla 1 TB gönderme kotanız bulunuyor. Eğer daha fazla dosya paylaşımı yapmak istiyorsanız, gönderidiğiniz dosyaların 30 gününü doldurduğuna ve size tekrar kotanızda yer açıldığına emin olmalısınız.

Yüklediğiniz dosyalar iCloud hesabınızdan düşülmüyor. Bu iyi haber, kötü haber ise yüklediğiniz her dosya internet paketinizden harcanıyor. Bizden uyarması.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.