Drone savaşlarının gittikçe kızışmaya başladığı son dönemde, 2016’nın gelmesiyle birlikte yeni haberler de gelmeye başladı. Daha önce yazımızda drone üreticisi DJI ilk amiral gemisini Çin’de açtığı haberiyle drone pazarının ne kadar büyük ve önemli olduğunu sizlere aktarmıştık. Bugün gelen son haberlere göre ise, dünya devi Intel drone pazarının bu denli gelişmesine kayıtsız kalmayacağını gösterdi.

Intel sitesinde yapılan açıklama ile Alman drone üreticisi Ascending Technologies‘i satın aldığını duyurdu. Intel ve Ascending Technologies zaten daha önce birlikte yaptığı çalışmalarda Ascending ekibi tarafından geliştirilen ‘sense and avoid‘ teknolojisini Intel’in ‘Real Sense‘ teknolojisi ile kullanarak başarılı çalışmalar imza atmışlardı. Birlikte yaptıkları geliştirmeyle etraftaki objeleri tanıyarak objelere çarpmadan başarıyla hareket edebilen dronelar geliştiren ekip, bu son gelişmeyle birlikte çalışmalarını farklı bir boyuta taşıyacak gibi gözüküyor.

Intel tarafından yapılan açıklamada Ascending Technologies ekibinin hali hazırda var olan müşterilerine hizmet vermeye devam ederken, planlanan çalışmalarına ara vermeyeceğini fakat bu çalışmalarına Intel’in araştırma ekipleri ile birlikte devam ederek, çevresini daha iyi bir şekilde anlayıp, öğrenerek yeteneklerini geliştirebilen dronelar üretmeyi planladıkları konusunda kısa bir açıklama yapılmış. 

Bu birliktelikle droneların kullanılması planlanan sektörlerde faydası dokunacak ve bir çok drone kazasını önleyecek, aynı zamanda uçuş güvenliğini arttıracak geliştirmeler bizi bekliyor gibi gözüküyor. Daha önce yapılan çalışma etraftaki objeleri algılayıp kaçmak konusunda ciddi bir başarıya sahip olsa da, üretilecek yeni nesil droneların özellikleri konusunda detaylı bir açıklama yapılmamış. İlerleyen günlerde bu birlikteliğin güzel sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Ascending Technologies ise bu haberi drone ile göktüzüne ışıklı boyama tekniği kullanarak Intel’e katılmaktan mutlu olduklarını belirterek duyurmuş.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.