Las Vegas’da düzenlenen CES fuarında bir çok yeni cihazların tanıtılmasıyla birlikte, ufak ufak gelecek için umut vaat eden oyuncular ortaya çıkmaya başladı. Bu fuarla birlikte yakın gelecekte oluşacak ihtiyaçları görmeyenler için, görsel ve prototipli açıklama yapıldı diyebiliriz. Öyle ki dronelardan, mutfaklarımıza kadar bir çok konuda, farklı farklı çözümleri, örnekleri ile bu fuarda görme fırsatı yakaladık. Fuar kapsamında ürünlerini sergileyen ve gelecek için önemli bir noktaya odaklandığını düşündüğüm firmalardan biri de ‘Daqri‘. Intel destekli yeni nesil sanal gerçeklik kaskları üretimine odaklanan firma, hedef pazar olarak da ilk aşamada profesyonel kullanımı seçmiş. Kısacası, sanal gerçeklik kasklarını sahada kullandırmak için, Intel ile birlikte kolları sıvamış durumdalar.

Daha önce ‘karşınızda yeni Google Glass v.2.0‘ yazımızda sizlere Google Glass’ın yeni versiyonunu tanıtmıştık ki kendileri de hedeflerini daraltıp profesyonel kullanıma odaklanmayı seçmişlerdi. Fakat bu noktada Daqri işleri  biraz değiştiriyor.

Rakiplerinin yapmayı hedeflediği gibi onlar da odağına sanal gerçekliği uygulamayı alsalar da bu işi doğru bir şekilde yapmak için doğru bileşenleri bir araya getiren firma olarak Daqri rakiplerinden ayrışıyor. Saha kullanımı düşünüldüğünde bir çok  farklı ve hesapta olmayan değişkenle boğuşacak olmaları, kullanılacak yazılım ve donanım ihtiyaçlarının önemini arttırıyor. Bu noktada Daqri’nin Intel Real Sense 3D teknolojisi ile iş birliği yapıp 360 derece sensor dizilimi ile Intel Real Sense 3D kamerası ile kombine etmesi, başarıyı önemli ölçüde arttırıyor.

İki firmanın da kendi alanlarında yıllardır yaptığı çalışmaların neticesinde, Daqri’nin geliştirdiği tracking(obje takip) sistemi ile kombine edilmesi çalışmaları başka bir noktaya taşımış.

Şu an piyasadaki en güçlü sanal gerçeklik destekli gözlük ya da kaskı diye tanımlayabileceğimiz bu ürün, Intel’in son çıkardığı Core M7 işlemciyi kullanıyor. Daqri’nin kaskı, içindeki donanımı ile Intel Real Sense teknolojisini ve kendi geliştirdiği tracking teknolojisi ile birlikte tam anlamıyla profesyonel kullanımda başarıyı yakalamak için üretilmiş.

Intel tarafından geliştirilen ‘perceptual computing’ desteği ile sahada kullanılmaya başlandığında hızlı bir şekilde süreçleri öğrenip, kendini geliştirmeye başlayacak olan bu sistem, Intel desteği ile ne kadar çok firma tarafından kullanılırsa, o kadar başarılı olacaktır.

İlerleyen süreçte, büyük projelerde mühendislerin ve saha çalışanlarının en büyük yardımcısı olacak bu ürünler, büyük projelerdeki karmaşıklığı minimuma indirip, problemlere hızlı çözümler üretmek adına başvurulacak önemli unsurlardan biri olacaktır. Google’ın da bu sektöre yönelmesiyle birlikte ciddi bir var olma savaşınında beraberinde geleceği şimdiden gün gibi ortada olsa da, Intel’in Daqri’yi satın alması gibi konular gündeme geldiğinde dengeler de ciddi değişiklikler yaratacaktır.

daqri-intel-sanal-gerceklik-kask

Intel’in birlikte ürün geliştirdiği firmalardan Ascending Technologies’i satın aldığı haberini sizlerle ‘Intel drone üreticisi Ascending Technologies’i satın aldı‘ başlığında paylaşmıştık. Aynı senaryonun yaşanıp yaşanmayacağını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Şimdilik çok taze bir pazar olarak karşımızda olsa da, ilerleyen günlerde yatırımını bugünden yapan firmaların savaşına tanık olacağız. Bir elin parmağını geçmeyecek firmanın çözümleriyle, başarıyı kimin yakalayıp, kimlerin geride kalacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.