CES boyunca bir çok teknoloji devi sunumlarını yaparak yeni ürünlerini ve teknolojilerini tanıttı. Açıkcası önceki senelerdeki heyecan ve doluluğu göremesem de güzel olduğunu düşündüğümüz bir çok teknoloji ve haberi sizlerle paylaştık. Sunumlar sonrasında en dikkat çeken şirketlerden biri de tabiki teknoloji devi Intel oldu. Her ne kadar CES’in eski havası olmadığını düşünsem de Intel her zamanki Intel büyüklüğünden tabiki bir şey kaybetmiyor. Intel bu seneki CES sunumunda bizlere bir düğmeden bile küçük boyutta olan çipi Intel Curie ile karşımıza çıktı. Sunumunda bir çok extrem sporcusu kullanan Intel CEO’su Brian Krzanich sunuma katılanları etkilemiş olacak ki  bir çok kişi tarafından CES’in en etkileyici sunumu olarak öne çıkarılmış.

Sunumun etkileyiciliği tabiki sadece görsel şovu ile alakalı değil. Intel Curie çipleri ile yep yeni bir spor deneyimi sunuyor. Bu çiplerin kullanıldığı her spor aletinden istenilen tüm verileri gerçek zamanlı olarak almanızı sağlayacağınızı açıklayan Krzanich sunumunda da bir demo gerçekleştirmeyi ihmal etmemiş. Gösteri için kullanılan extrem sporcuların kaykay, bisiklet, ayakkabı gibi spor ekipmanlarına monte edilen Curie’den alınan veriler gerçek zamanlı olarak sunum sırasında kullanılan ekranlar yansıtılmış.

intel-curie-spor-cip

Ekranlarda gösterilen gerçek zamanlı veriler sonunda büyük bir anlaşmanında haberini vermeyi ihmal etmeyen Intel CEO’su Brian Krzanich, bu sistemin ‘Winter X Games‘ süresince kullanılacağını ve yayıncı kuruluş olan ESPN ile anlaşmaya vardıklarını da sahneden paylaşmış.

Çipin fiyatının 10 Dolar’dan az olacağını söyleyen Krzanich, bu ürünün sporcularının ayakkabılarından tutun da tüm ekipmanlarında kullanılıp sporcuların daha çok veri toplayıp daha verimli çalışması başta olmak üzere ilk düşüncede akla gelen ve ileride gelecek olan bir çok konuda yapılacak çalışmalarla spor dünyasına büyük yardımı olacağı düşüncesinde. Açıkcası  bu tarz bir gelişmenin ciddi anlamda fark yaratabileceğini düşünsem de ilerleyen günlerde uygulamalarını yakından takip edip fikir sahibi oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.