Dünyanın en zengin 100 insanından 73’ünün sıfırdan milyarder olduğunu ve muhtemelen sizden daha kötü durumda olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya bu 73 kişiden 18’inin hiç üniversiteye gitmediğini, 36’sının ise düşük gelirli ebeveynlere sahip olduğunu söylesem? Funders & Founders’ın hazırladığı infografikte, bahsettiğimiz insanların hangi yollardan bugün sahip oldukları servetlere ulaştığını görüyoruz. Yeterince cesursanız ve risk almayı sorun etmiyorsanız, sizin de yarın bir gün milyarder olamayacağınızı kimse söyleyemez, hele ki sıfır sermayeli teknolojik girişimlerin, patlamış mısır gibi her taraftan fırladığı bu dijital çağda!

sıfırdan-zengin-olanlar-infografik

 

Ne var ki, infografikte paylaşılan milyarderlerin hemen hepsi eski ekonomiye mensup sanayiciler. Peki günümüzdeki örneklerde durum daha mı farklı? Buna cevabını Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Google kurucu ortağı Sergey Brin ve Apple’ın kurucusu Steve Jobs örneklerine bakarak verebiliriz.

Zuckerberg’in babası bir dişçi. Kodlama ve yatırım konusunda yardımı dokunmasa da, Mark’ın geçim derdi olmamasına katkısı olduğunu söyleyebiliriz ama hepsi bu.

Sergey Brin örneğinde ise babasının ve büyükbabasının matematikçi olduğunu, genlerle geçmiş bir takım yetenekler ve doğru yönlendirme olduğu söylenebilir. Fakat paha biçilemez bir teknoloji imparatorluğu kurması için eline 1$ dahi saydıklarına dair bir bilgi yok.

Steve Jobs’ı evlatlık alan aile ise üniversite derecesi olmayan, orta gelirli bir aileydi. Hatta meşhur Stanford konuşmasında “Amerika’nın en pahalı üniversitelerinden birinde, ebeveynlerimin hayatı boyunca biriktirdiği parayı boşa harcıyordum. Bu yüzden okulu bıraktım.” diye belirtiyordu Jobs.

Tüm bunlara bakarak, milyarder ya da varlıklı olmak için, illa yüklü bir mirasa ve zengin bir aileye sahip olmanız gerekmediğini söyleyebiliriz. Gereken şey ise, çok çalışmak, akıllı davranmak ve gerektiğinde risk alabilmek. Denemeye cesareti olan ve enerjisini doğru yerde verimli şekilde kullanan insanların, milyarder olmasa da milyoner olmaması için hiçbir sebep yok!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.