17 yaşındayken IPhone’u hackleyerek AT&T’den başka GSM hatlarıyla çalışmasını sağlayarak adını duyuran George Hotz ilk IPhone Hackeri olarak adını tarihe yazdırmıştı. Sonrasında Playstation 3’ü hacklemeyi başaran hacker, bu sefer çılgın projesiyle karşımıza çıkarak herkesi şaşırttı. Sürücüsüz araç savaşının kızıştığı son dönemde, gelişmelere kayıtsız kalamayarak kendi sürücüsüz aracını üretmeyi başaran hacker, bunu tek başına garajında üreterek ayrı bir başarıya imza attı.

2016 model Acura ILX’ine bu geliştirmeyi yapan IPhone hackeri, tüm bu süreci tam 1 ayda tamamlamış. Linux’ta geliştirdiği yazılımı aracın tepesine koyduğu lazer radar ve dikiz aynasının yanına yerleştirdiği iki, yanlarda iki, arkada bir ve üstte bir adet balık gözü kamera ile toplamda 6 adet kamera ile tamamlamış. Araç üstünde daha bir çok oynama yapan hacker, aracın içine sistemi takip etmek ve yönetmek için 21.5 inçlik dokunmatik ekran kullanmış. Teslanın sadece 17 inçlik ekrana sahip olduğunu söyleyen hacker 21.5 inçlik ekranıyla övünmeyi de ihmal etmemiş. Aracın orta kısmına ise, otopilotu devreye sokmak için kullandığı bir de joystick ekleyen hacker sistemi bu bileşenlerle tamamlamış.

Boomberg muhabiri ile yaptığı geziden tam not alan hacker, tam 1 ayda kendi garajında sürücüsüz araç üretmeyi başarmış gibi gözüküyor. Bundan sonrası için sistemi her araca uygulanabilir bir hale getirmeyi amaçlayan Hotz, 6 kamera ile birlikte yazılımı paket halinde 1000 Dolar’a satmayı hedefliyor. Projeden haberi olan 10 arkadaşının şimdiden talip olduğunu ekleyen Hotz, satışa geçmeden önce teknolojinin güvenli olduğunu kanıtlamak niyetinde. Aracının Tesla ile yarıştırıp bunun videosunu YouTube’da paylaşacağını ekleyen hacker, bu video ile aracının Tesla Model S’den daha iyi olduğunu kanıtlamak niyetinde. Projesine ‘comma.ai‘ adını veren Hortz ilerleyen süreçte şirketinin ve projesinin bu isimle anılacağını paylaşmış. Projesine başlamadan önce Elon Musk’tan Tesla’nın Mobileye projesinde çalışmak için teklif aldığını anlatan Hotz, Mobileye teknolojisinden daha iyi çalışan bir demo yapması halinde kendisine ciddi bir miktar ödeme önerilmiş fakat, sözleşme sırasında şartların değişmesi nedeniyle bu teklifi kabul etmekten vazgeçtiğini söyleyen Hotz maaşlı çalışmanın planları dahilinde olmadığını paylaşmış.

ilk-iphone-hackeri-linux-araclar-otopilot

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği şu son günlerde bu tarz bağımsız gelişmelerin bizleri mutlu ettiğini söylemeliyim. İlerleyen günlerde Hotz’un projesinin akıbeti ne olacak hep birlikte göreceğiz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.