Google Glass projesi için yaptığı patent başvurusu ortaya çıktı. Onaylanan başvuruda Glass’ın çizimleri mevcut. Yeni çizimlerde gözlük konseptine bağlı kalmayarak, farklı bir tasarıma gittiklerini söyleyebilirim. Yeni tasarımla ekranı hem sağ hemde sol tarafta kullanmanıza imkan veren değiştirilebilir öğeler kullanılmış. Yine üstünde kamera, prizma ekran gibi özellikler bulunan Glass’da farklı olan şeylerden biri yan tarafta bulunan bant tamamen dokumatik hale getirilmiş. Bu özellikleri nasıl kullanacağı konusunda açıklama yapılmasa da, güçlendirilmiş bir işlemciyle, geliştirilmiş bir işletim sistemi Glass’ın yeteneklerini arttıracaktır. Bu geliştirmeleri kullanmak için dokunmatik banddan faydalanmak planları arasında belli ki. Rakipleri dokunmatik konusunu bir kenara bırakıp hareketlerle kontrol edilebilir geliştirmeler üstüne çalışırken Google şimdilik bizi şaşırttı.

google-glass2-boyle-olacak

Geçtiğimiz ocak ayında Glass satışlarını durduran Google, bu programın başına Nest‘in CEO‘su Tony Fadell‘i getirmişti. Fadell’in programın başına gelmesi ile Glass’ın tepeden tırnağa bir yenilemeye gideceği kulislerde en çok konuşulan konu olmuştu. Temmuz ayında hazırlanan raporda ise Glass’ın sağlık ve seyahat gibi sektörlerde kullanılmak üzere sadece şirketler için sektör bazlı kullanıma odaklanıcağı açıklanmıştı.

google-glass2-patent

Eylül ayında ise Google Amazon’un Lab216 projesinde çalışan mühendisleri bünyesine dahil edip, Project Aura’da görevlendirmişti. Amazon’un Lab216 projesi yeni teknolojileri geliştiren ve uyarlayan son derece tecrübeli ve yetkin bir ekip olarak tanınmakta. Google’ın bu mühendisleri Project Aura’da görevlendirmesi ile Glass’ı farklı bir noktaya taşıyıp, Google Glass’ın ötesinde bir ürün çıkartmayı planladıkları konuşulmuştu. Şimdilik gizliliğini koruyan bu gelişmeleri sadece yorumlayarak sizlere aktarabiliyoruz ilerleyen süreçte Google’ın Microsoft Hololens gibi rakipleri ile yarışabilmek için neler yapacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.