Fonksiyonel ürün yaratmada önder IKEA, şimdi de akıllı bir masa ile ortaya çıkıp, her evin yemek sorununu çözmede lider olmaya oynuyor. Alın size, teknoloji gibi teknoloji. Eve geliyorsun, elindeki ürünleri masaya yerleştiriyorsun, tariflerin ve neyi, ne kadar keseceğin, ne yapacağın hazır.

Ikea, Milano‘daki Tasarım Haftasında, 2025’in Konsept Mutfağı kategorisinde, besinleri daha uzun süre serin tutan soğutucular ve geridönüşümde materyalleri birbirinden ayırma fonksiyonuna sahip sistem gibi başka çözümlerle de öne çıktı.  Ama tabii ki teknoloji soluduğumuz şu devirde, en fazla ilgiyi bu masa çekti.

Masanın mucidi; Marcus Engman, 49 yaşında ve IKEA’nın tasarım müdürü. 2 yıl boyunca, tasarım şirketi IDEO, İsveçteki Lund Üniversitesi’nin Ingvar Kamprad Tasarım Merkezi ve Belçika’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesinin Endüstri Tasarımı departmanı ile çalıştılar.

Yapılan araştırmalara göre, global ölçekte ev aletleri için duyulan ihtiyaç 2016’nın sonunda % 5.5 artmış olacak. Ikea da, her eve uygun bütçeli akıllı mutfak malzemeleri ve ev aletleri üretmek için kolları sıvadı.

 

-1x-1

Ne İşe Yarıyor? 

Masanın üzerindeki projeksiyon, üzerine yerleştirdiğiniz ürünler için başlıca 2 kolaylık sağlıyor.
  1. Malzemeleri algıladığında, bunlara uygun yemek tarifleri çıkarıyor.
  2. Bu malzemeleri tartarak, hangisini ne kadar kesmeniz gerektiğini söylüyor.
ikea_mutfak-2

Nasıl Çalışıyor? 

  1. Masanın üzerindeki kamera, ürünleri kaydedip, özel olarak üretilmiş bir yazılım aracılığıyla ev bilgisayarınıza gönderiyor.
  2. Veritabanındaki ürünlere uygun tarifleri aradıktan sonra yazılım, sonuçları masa üzerindeki projektöre yolluyor.
Screen shot 2015-11-30 at 01.12.17
Masanın bir yanı da ocak görevi gördüğünden, tek yapmanız gereken, tencere veya tavayı yerleştirmeniz.

Şu an için sadece tasarım aşamasında ve ne zaman satışa çıkacağı belli değil. IKEA, bu işlevsel masaya başka fonksiyonlar da eklemek istediğinden- örneğin telefon şarj ünitesi gibi- şu anda canla başla üretim masraflarını aza indirmek için çalışıyorlar.

Yanında, tüm malzemeleri masaya yerleştirip, pişirecek bir robot eklemelerine de hazırlıklı olmak lazım.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.