Dijital ortamda bulunan çoğu kullanıcının ihtiyacı olan bir şeydir görseller. Bu anlamda girişimciler, web sitesi sahipleri, içerik pazarlamacıları ve görsel içerik kullanılması gereken diğer aktivitelerde bulunan internet kullanıcıları için bir kaynak niteliğinde kullanabileceğimiz siteleri araştırdık, derledik ve şu şekilde sıraladık;

3 devi anlatmaya bile gerek yok aslında. Herkesin bildiği ve inanılmaz bir kütüphaneye sahip olan siteler: Google Görseller, Pinterest ve Flickr.

Adsız                pinterest-logo1                     flickr

Bunlar yetersiz geldiğinde nerelere bakacağız? İşte onlardan bazıları:

1. BigFoto

head_left

BigFoto genellikle amatör fotoğrafçıların fotoğraflarını paylaştığı bir site ve üyelik gerektirmiyor. İşinize yarayan fotoğraflar çıkabilir.

2. Compfight

compfight

Compfight aslında bir Flickr görüntü arama aracı fakat faydalı içerik bulabilirsiniz.

3. Dreamstime

dreamstime

Dreamstime’da arama yapabileceğiniz bir alan bulunuyor ve sürekli güncelleniyor. Ücretsiz bir hesap açmanız gerekir. 

4. Free Digital Photos

freedigitalphotos

Free Digital Photos, kategoriler halinde ve arama özelliği bulunan ücretsiz resimler bulunduruyor. Temel olarak kullanılabilen resimler daha küçük ancak daha büyük boyutlar da satın alınabiliyor.

5. Free Images

freeimages_logo

Free Images, 350.000+ resim bulunan bir galeriye sahip, arama özelliği ve kategoriler mevcut. İndirme işlemi için yorucu bir üyelik sürecinden geçmeniz gerekiyor ama buna değecek resimler bulabilirsiniz.

6. FreeMediaGoo

freemediagoo

FreeMediaGoo, ister ticari ister kişisel amaçlarla kullanıma yönelik fotoğraflar sunuyor. Login gerektirmiyor ama içerik bakımından pek zengin olduğu söylenemez.

7. Free Range Stock

Freerange_Logo-Nav

Free Range Stock yüksek kaliteli ve çözünürlükte fotoğraflar sunuyor, ancak bunlara erişebilmeniz için ücretsiz bir üyelik gerekli.

8. Free Photos Bank

freephotosbank

Free Photos Bank’te giriş yapmadan bir çok fotoğrafı indirebiliyorsunuz. Detaylı bir şekilde kategorilere ayrılmış ve güzel bir araması mevcut.

9. Morguefile

masthead

Morguefile’da çeşitli kullanıcılar tarafından farklı projeler için kullanılmış resimler yer alıyor. Hızlı bir şekilde üye olabilirsiniz ve fotoğrafa gore yükleyen kişiyi referans göstermeniz istenebilir.

10. Pixabay

pixabay

Pixabay telif hakkı bulunmayan, ücretsiz içerikleri paylaşır. İçerik ise Creative Commons üzerinden alınıyor. Fotoğrafları kopyalayabilir, değiştirebilir ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Kayıt da gerektirmiyor

11. Public Domain Pictures

public-domain-pictures

Public Domain Pictures, amatör fotoğrafçılar tarafından yüklenen çeşitli resim alanlarından alınmış ücretsiz resimler depose. Yüksek boyut ve çözünürlük için üyelik gerekiyor.

12. Stockvault

stockvault

Stockvault fotoğrafla amatör veya profesyonel olarak ilgilenen herkesin girip resimlerini paylaşabileceği bir site. Resim indirmek için herhangi bir üyelik istenmiyor.

13. Rgbstock

rgbstock

Rgbstock fotoğrafçılar ve grafik tasarımcılar tarafından oluşturulmuş bir web sitesi. Basit bir şekilde üye olup zengin içeriğie ulaşabilirsiniz.

14. PicJumbo

picjumbo

PicJumbo sitesinde çok çeşitli işler için kullanılabilecek fotoğraflar mevcut. Arama motoru eksik fakat kategorilerle yola devam edebiliriz.

15. Pickupimage

pickupimage

Pickupimage üyelik gerektirmiyor ancak genel olarak doğa ve açık alanlarda yapılacak faaliyetlerle ilgili resimleri barındırıyor.

16. Superfamous

superfamous

Superfamous Hollandalı Tasarımcı Folkert Gorter’in fotoğraflarını sergiliyor. Fotoğraflar lisanslı olduğundan referans verilme şartı var. Ancak referans verildiğinde istediğiniz gibi kullanmakta serbestsiniz.

17. TinEye

tineye

TinEye ters yönlü arama yapabilen bir site. Bir başka deyişle kullanılan fotoğrafın nerede kullanıldığını, farklı boyutlarının olup olmadığını görebileceğiniz bir yer.

 

Bunların dışında tercih ettiğiniz siiteler varsa, Kafa Tech ekibi olarak onları da duymak isteriz. Bunun için aşağıda bir yorum bölümümüz var, bekliyoruz!

 

 

Yazar Hakkında

Hasan Kaplan
Editör

Kariyerine Bilkent Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü'nde aldığı eğitimle başlayan Hasan, sonrasında Afganistan'da NATO ile çalışan çok uluslu bir şirkette orta düzey yönetici olarak çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra Freelance Çevirmen/Tercüman olarak çalışmaya başladı ve teknolojiye olan merakı, üretme arzusuyla birleşince blogger olarak dijital dünyaya adım attı. Kafa Tech'te girişimcilik, motivasyon ve iş verimliliği alanlarında yazılar paylaşıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.