Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde, teknoloji alanında inanılmaz gelişmeler olur, ve hepimiz takip etmekte zorlanırken, bu değişimin daha da ivme kazanarak yoluna devam etmesi gerçekten şaşırtıcı. Akıllı telefonlar, bulut sistemleri, tabletler ve daha birçok yenilikçi ürünle hayatımızı çevreleyen teknoloji, sürat kesecek gibi durmuyor. Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi bu bir devrim, ve hayatımızın tüm alanlarında kendini göstermeye devam edeceği kesin. Kim bilir belki gelecekte bir gün, filmlerde gördüğümüz gibi yaşarken buluruz kendimizi.

devrimsel-ürün
(Fotoğraf Kaynağı: YouTube)

Bugünün yazısı, çok yakında tüketicinin kullanımına hazır hale gelecek 8 harika teknoloji ürünü hakkında. Masaüstünüzü ve dijital varlıklarınızı gözlerinizle kontrol etmeye hazır olun. Kendi fiziksel ürününüzü bir yazıcıdan çıktı olarak almaya hazır olun. Sanal dünyaya girerek oradaki varlıklarla etkileşime geçmeye hazır olun. Hazırsanız, gelecekten küçük bir kesite göz atmaya başlayalım.

1. Google Glass

Artırılmış Gerçeklik kavramı son yıllarda yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamış olsa da, Google Glass bunu çok daha yüksek bir seviyeye taşıyacak gibi duruyor. Teoride Glass’a sahip olan tüm kullanıcılar, her an sosyal medyada takılabilecek, yazı yazabilecek, fotoğraf çekip paylaşabilecek, kısacası akıllı telefon ve bilgisayarıyla yaptığı herşeyi, elini dahi kaldırmadan halledebilecek.

google-glass
(Fotoğraf Kaynağı: YouTube)

Glass şu an için 1500$ fiyat etiketiyle sadece bazı geliştiricilerin alımına açık. Fakat diğer teknoloji firmalarının uygun fiyatlı alternatiflerinin ortaya çıkması önümüzdeki günlerde hiç de şaşırtıcı olmaz.

2. Form 1

Adı üstünde, 3D baskı ve yazıcı teknolojisi, dijital ortamda ürettiğiniz materyalleri gerçek hayatta somut olarak elde etmenizi sağlayacak. Gelişmiş makine endüstrisi için çok da yeni olmayan bu konsept, kişisel kullanıma açıldığından devrimsel sonuçlar alınabileceği kesin. Bu demek oluyor ki, bu teknoloji sayesinde herkes evindeki bilgisayarında tasarladığı kendine özel ürününün “çıktısını alabilecek.” Hediyelik dükkanı sahipleri bu konuya biraz üzülecekler gibi görünüyor.

form-1

Form 1 2799$’lık fiyatıyla bu 3D yazıcılardan sahip olabileceğiniz bir tanesi. Fiyat özellikle ülkemiz gelir ortalaması için biraz yüksek ama, ticari amaçla kullanmak üzere düşünülebilir. Ayrıca, sevgililer gününe yaklaştığımız şu günlerde, evimizde bir tane olması hiç de fena olmazdı!

3. Oculus Rift

Oyunlarda sanal gerçekliği, oyun seven herkes en az bir kere hayal etmiştir. Oyunun içindeymiş gibi hissedebilmek için senelerce ses sistemleri, yüksek çözünürlüklü ekranlar satın alıp durduk. İşte Oculus Rift bu oyuncuların hayalini gerçeğe dönüştüren bir ürün. Piyasada aynı işlevi gören yüksek fiyatlı ürünler var fakat Rift oyuncuların bu deneyimi sadece 300$’a yaşayabilmesini hedefliyor. Ayrıca oyuncu mühendisler için paket bir geliştirme kiti olarak geliyor. Çok geçmeden ülkemizdeki teknoloji mağazalarında yerini alacaktır.

sanal-gerçeklik-oculus
(Fotoğraf Kaynağı: Kickstarter)

4. Leap Motion

Masaüstü platformlar için pratik olacağı düşünülen multi-touch (çok dokunuş) teknoloji, uzun süreli kullanımda elleri çok yorduğu için, kısa sürede başarısız oldu. Fakat Leap Motion teknolojisi bu alanda daha iyi bir fikirle çıkageldi. Ekranı yine ellerinizle kontrol ediyorsunuz fakat dokunmanız gerekmiyor.

leap-motion
(Fotoğraf Kaynağı: Leap Motion)

İçinizden “Ee, bu bildiğimiz hareket sensörü” diyorsanız, hemen araya girerek belirteyim, Leap Motion web sayfalarında gezinmenizi, haritalara zoom yapmanızı, döküman imzalamanızı hatta FPS oyunlar oynamanızı mümkün kılan, çok daha gelişmiş bir teknoloji. Aynı zamanda Oculus Rift ile birlikte kullanılabileceğini de belirtmekte fayda var.

5. Eye Tribe

Eye Tracking (Göz Takibi) teknolojileri, uzun süre teknoloji severler tarafından tartışılmış olsa da, yavaş yavaş kendini kabul ettirmeye başlamış görünüyor. Eye Tribe buna en iyi kanıtlardan biri. Geliştirici ekip, sadece gözlerinizle tabletinizi kontrol edip, uçuş simulasyonu hatta Fruit Ninja oynayabileceğiniz bir teknoloji ortaya çıkarmayı başarmış.

eye-tribe
(Fotoğraf Kaynağı: Eye Tribe)

6. SmartThings

Teknolojik cihazların ve yazılımların bize yarattığı en temel problem, her birinin tek başına çalışması ve diğer cihazlarla muhtemel uyumsuzluklarıdır. SmartThings, bu problemi çözmek üzere yola çıkmış bir girişim. İddiaları, dijital olsun-olmasın, her cihazınızı birbirine bağlamak ve sizi bundan faydalandırmak.

smartthings
(Fotoğraf Kaynağı: Kickstarter)

Bir Kickstarter projesi olan SmartThings ile, yangın alarmı, nem, basınç ve titreşim sensorleri yardımıyla evinizde yolunda gitmeyen birşey olduğunda akıllı telefonunuzdan haber alabiliyorsunuz. Evinize kimin girip çıktığını öğrenebilir, ışıkları ve pencereleri açıp kapatabilir ve kendinizi X-Men’deki Magneto gibi hissedebilirsiniz :) “Hem de sadece 500$” diyorlar.

7. Firefox OS

iOS ve Android, kendi içlerinde harika işletim sistemleri olmasına rağmen, her ikisinin de kendine özgü kısıtlamaları ve kuralları var ve bu da geliştiricileri zor sokuyor. Bunu farkeden Mozilla, internet tarayıcısından bildiğimiz Firefox’un, mobil işletim sistemini üretiyor.  Mozilla, yazılımcılar için gerçek açık kaynak kodu, özgürlüğü ve kullanıcı seçimini baz alan bir işletim sistemi ürettiklerini iddia ediyor. Adı Firefox OS

Açık kaynak kodlu bu işletim sistemi, Gonk, Gecko ve Gaia yazılım katmanları üzerine inşa edilmiş ve bünyesinde HTML5 ve CSS3 web teknolojilerini barındırıyor.

8. Project Fiona

Project Fiona, oyunculara özel tabletlerin ilki. Profesyonel oyuncular ve oyun tutkunları için özel olarak yapılmış olan tabletin gelecekte alternatifleri çıkacaktır ancak şimdilik kullanıcının ulaşabildiği tek örnek olma özelliğini elinde bulunduruyor.

fiona-projesi
(Fotoğraf Kaynağı: Razer™)

Bu güçlü tablet, içinde Intel® Core i7 işlemci ve tasarımında oyunlarda kolaylık sağlayacak, 3-axis cayro, manyetometre, akselerometre ve çoklu dokunuşu destekleyen tam ekran kullanıcı arayüzünü barındırıyor. Artık evde sıkılan oyuncular, en iyi oyunları mobil iken de oynayabilecekler.

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.