Hergün yeni bir teknolojinin hayatımıza dahil olduğu son günlerde, akıllı saatler konusunu biraz açalım istedik. Kullanım alanlarını düşününce, bir fiyat sıralamasından ziyade, kullanım amaçlarına uygun olarak yada sizi satın almaya yönlendiren unsurlarıda göz önünde bulundurarak sıralamamızı yaptık.İşte 2015’te şuan piyasada bulabileceğiniz akıllı saatler üzerinden yaptığımız çalışmamız ;

Başlangıç için en iyisi : 

Pebble

Akıllı saat konusuna yeni ısınıyorsanız ve fazla para harcamadan deneyimleme niyetindeyseniz, size bir çok saat markasından eski olan Pebble’ı önermemiz yanlış olmaz . Birde yazılım konusunda az da olsa yeteneğiniz varsa, bu saat başlangıç aşamasında size fiyat-fayda unsurunuda göz önünde bulundurduğunuzda en iyi deneyimi sunacaktır. Kickstarter ile hayat bulan Pebble, saat konusundaki vizyonuna bir çok firmadan önce erişip, yola koyulmuş bir firma. Özellikle yaptıkları saatlerde pil ve işlevsellik gibi konuları birinci öncelikleri olarak alan firma, kickstarter başlangıcı sonrası 3. nesil olarak adlandırabileceğimiz ürünlerini çıkarıyorlar.

Pebble_3

Pebble’ın tasarımı konusunda yapılabilecek pek yorum yok, birinci aşamada işlevselliği düşündüklerini görebiliyoruz. Zira 2. ve 3. nesilde tamamen saatin tasarımına da odaklanmaları durumu açıklıyor. Pebble eski olmasının gücü ile en azından bankacılık vs gibi işlemler olmasa da, saatin içeriğini beslemek açısından daha zengin bir uygulama birikimine sahip diyebiliriz. Bunun yanında, kolayca PC’ye bağlanıp kendi uygulaması üstünden rahat bir şekilde Bluetooth bağlantısı ile telefonunuzla eşleşiyor. Pil ömrüde kullanıma bağlı olarak değişse de, kullandığı ekran teknolojisi ile pil ömrünü 7 güne kadar uzatıyor. Ekranın renksiz olması da ayrı bir sorun gibi gözükebilir. Klasik olarak, telefonunuza gelen notification, mesaj, mail ve arama notificationları gibi özelliklerini yanında, applicationlar ile bu özellikler geliştirilip arttırılabiliyor. Ürünün 3 nesli için farklı tasarımlar ve fiyatlar mevcut, en son çıkan Pebble time round ile özellikle kadın kullanıcılar içinde tasarımlar bu sefer göz ardı edilmemiş.

Saatin incelemesi: TheVerge.com – Pebble incelemesi

Pebble internet satış fiyatı: Pebble  Classic: 129,99 Euro

Pebble Time Round: 299,99 Euro

Fiyatlar ve detaylı bilgi için: Pebble.com

 

Apple kullanıcıları için en iyisi : 

Apple Watch

Tabiki bir Apple kullanıcısıysanız, sizler için en iyi tercih Apple Akıllı saat olacaktır. Akıllı saat kullanımında belkide en önemli konu olan saatin akıllı telefon ve bilgiayarınız ile sorunsuz  ve kolay bir şekilde konuşması. Bu nedenle Apple cihaz kullanıcıları için bu saat ilk tercih olacaktır. Tabiki diğer saatlerin zaten telefonla yada pc’ler ile iletişiminde sorun olmadığını söylemekte de fayda var.

apple-watch

Saatin belkide en önemli noktası olan ekranı, bir çok saat markasının kullandığı safir cam kullanılarak korunuyor. Safir cam, büyük saat üreticileri tarafından çizilmezliği ve sağlamlığı sayesinde ilk sırada tercih ediliyor. Aynı zamanda kadın ve erkekler için farklı tasarımlar mevcut. Spor, klasik ve özel bir seri tasarımaları da düşünülmüş. Değiştirilebilir kayışlar bir artı çünkü, elektronik bir saat kullandığınızda, ekranınızdaki konsepti istediğiniz gibi değiştirebilirken, diğer aksesuarlarını da aynı şekilde kombinlemek saatinizin kullanım alanını ciddi ölçüde arttırıyor. Kayış mekanizmaları da gerçekten kullanışlı ve alışılmışın dışında tasarlanmış bu da saatinizin kullanılabilirliği konusunda önemli ölçüde rahatlık sağlıyor.

Şarj konusunda yine klasiğin dışına çıkmamışlar, tahmin edilebilir bir şekilde kablolu olarak şarj ediliyor. Apple’ın böyle bir üründe daha kullanışlı olarak, kablosuz şarj konusunu gündemine alacağını düşünsek de, yine ilk aşamada en garanti seçenekle ilerlemeyi tercih etmiş.

Son olarak da spor modellerde Hafiflik ve aynı zamanda sağlamlık için, uzay araçlarında ve hızlı trenlerde kullanılan alümina silikat cam kullanım tercihininde gayet anlamlı olduğunu söylemekte fayda var.

Saatin incelemesi : Wareable.com – Apple Watch incelemesi

Apple watch Türkiye satış fiyatı : 1,249,00 TL

Fiyatlar ve Detaylı bilgi için : Apple.com – Apple Watch modeller ve fiyatlar

 

Klasik saat seven Android kullanıcıları için en iyisi :

LG G Watch R

LG bir çok konuda olduğu gibi saat konusunda da tamamen kendi çizgisini yaratmayı hedeflemiş diyebiliriz. Android cihazlarla bir çok saat Apple ürünlerine kıyasla daha rahat kullanılabilirken, tercihleriniz arasında tasarımında öncelik olarak yukarılarda olduğunu söylememek olmaz. Özellikle erkeğin güçlü aksesuarlarından olan saat için ne kadar dijital de olsa tasarımıyla da gündelik kıyafetlerimizle çok sırıtmadan kombinlenmesi önemli unsurlardan olacaktır. Bu nedenle Samsung gibi çok futuristik bir ürün yerine, bizce doğru noktaya oynayarak klasik tasarıma odaklanmış. Bu da LG G watch R’ı klasik saat severler için güzel bir seçenek haline getiriyor.

lg-g-watch-r-product-40

Ekran kalitesi olarak rakiplerinden bir adım önde olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanında değiştirilebilir kayış seçenekleri ile yine saati içinde bulunan “watch face” tasarımları ile farklı tarzlarda kulanma fırsatı var. Fakat bunun diğer ürünler kadar kolay değişimi yapılmadığını belirtmek lazım. Su geçirmeyen tasarımı sayesinde ciddi bir problemi ortadan kaldırıyor. Android wear yazılımı kullanan LG G watch R storedaki bir çok yazılımla, farklı tasarımlar ve farklı özellikler yüklenebiliyor. Diğerlerinden farklı bir özellik olarak da telefounuzu cebinizden çıkartmak istemediğinizde saatinizden konuşabiliyorsunuz. Snapdragon işlemcisi sayesinde akıcı ve hızlı kullanım sağladığını da atlamamak gerek.

Saatin incelemesi : Stuff – LG G Watch R incelemesi

LG G watch R satış fiyatı : 299,79 $

Fiyatlar ve Detaylı bilgi için : LG.com – LG G watch R

 

Telefondan kurtulmak isteyen android kullanıcıları için en iyisi:

Samsung Gear S

Giyilebilir teknolojiler sınıfında en futuristik tasarıma sahip olan ve o vizyon ile tasarlandığına inandığımız Gear S bir saat olmanın ötesinde, tek başına tasarlanmış bir telefon gibi çalışmakta. Tasarımın her noktasında Samsung izlerini görebileceğiniz ürünü adeta bir Samsung Galaxy tiny miny sıfını yaratsak sorun olmayabilir. Telefondan bağımsız çalışma özelliği ile dikkat çeken bu cihaz, daha az cihaz taşımak isteyen yada zaman zaman telefonundan ayrılmak isteyenler için doğru adres olacaktır.

ET-SR750ANEGWW-17-0

Kullandığı AMOLED ekran sayesinde kola tam oturan curve bir led ekrana sahip. Aynı şekilde Apple’da güzel bir örneğini gördüğümüz değiştirilebilir kayış seçeneği mevcut. Bu kadar büyük bir ekrana sahipken, böyle bir seçenek gerçekten önemli bir hal alıyor . Üstüne takılabilen sim kart sayesinde telefonunuz olmadan kullanabiliyorsunuz, anı zamanda sim kart ile gelen 3G  internet bağlantısını kullanarak, online kalmanıza imkan tanıyor. Ekran klavyesi sayesinde de, telefonunuz yokken gelen mesajları yanıtlayabiliyorsunuz. Her akıllı cihazda olduğu gibi sağlığınızı izlemeniz için adım sayar ve kalp ritminizi ölçebilen donanım mevcut.

 

Saatin incelemesi : Techradar.com – Samsung Gear S incelemesi

Samsung Gear S Türkiye satış fiyatı : 700,00 TL

Detaylı bilgi için : Samsung.com – Samsung Gear S

 

Akıllı saat konusunun daha emekleme aşamasında bir teknoloji olduğunu düşünsek de, ilk aşamada firmaların ihtiyacı tanımlamakta zorluk çektiklerini görebiliriz. Şimdilerde kullandığımız akıllı saatlerin, sadece bir notification center gibi çalışıyor olmaları geleceğe dair soru işaretlerimizi arttırıyor. Cihazların küçüldüğü yeni süreçte daha akıllı hale gelip, bir çok soruna çözüm getireceği konusuna eminiz fakat, burada asıl sorulması gereken soru “hangi sorunlara çözüm üretecek ?” Bunu doğru yanıtlayabilen firmalar için bu alanda güzel başarıların olacağını söylemek lazım.

Yazımızın devamı için istediğiniz ürün incelemeleri ya da incelenmesini istediğiniz konuları bizimle paylaşırsanız, yorumlarınız doğrultusunda saat dosyamızı geliştireceğiz.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.