İşte karşımızda bir pazartesi daha, çalışanların çoğunlukla ortak noktası diyebileceğimiz önemli bir konu, pazartesi sendromu. Bilimsel olarak da yapılan çalışmalarda kanıtlanmış olan pazartesi sendromunun ana sebepleri arasında kişinin kendi başına çözüm getirebileceği temel konular mevut. Bu nedenle birlikte pazartesi sendromunu bitirecek bir liste hazırladık. Eğer siz de bu konuda istekliyseniz, eminiz bu liste çok işinize yarayacaktır.

Önümüzdeki hafta boyunca yapmaktan keyif alacağınız 5 konu düşünün

Kuşkusuz, haftaya geçen haftadan kalan işlerle başlangıç yapmak adettendir. Hatta bazen haftasonları bile yakamızı bırakmaz, fakat işimiz sadece yapmaktan hoşlanmadığımız şeylerden ibaret değil. İşinizde yapmaktan keyif aldığınız şeyleri düşünün, bu hafta yapacaklarınız arasından seçim yapın, işte karşınızda bu hafta yaparken saatin nasıl geçtiğini anlamayacağınız işleriniz. Düşüncesi bile cuma gelmiş gibi hissettiriyor olmalı. İyi hissetmeye başlayarak ve pazartesiyle olan buzlarımızın çatırdaması ile ilk basamağı tamamlamış oluyoruz.

Bu hafta yapmak gerçekleştirmek istediğiniz 3 hedef belirleyin

Bu konuda bakış açınızı geniş tutarak, kişisel olarak da gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizi düşünün. Gerçekleştiğinde, “ben yaptım” demekten gurur duyacağınız ya da kendinizi daha iyi hissetmenize yarayacak 3 hedef belirleyin. Bu, İtalyanca kursunu tamamlamak da olabilir, yemek yapmayı öğrenmek de. İşiniz dahil olmak üzere her şeyi düşünün ve tamamen sizi mutlu edecek hedefler arasından 3 hedef belirleyin ve önümüzdeki hafta içinde uygun boşluklara oturtun. İşte pazartesi ile haftamızı daha anlamlı hale getirmek için güzel amaçlar yükledik. Pazartesiye ısınmaya başladınız sanki, ama çok emin değilseniz üçüncü basamağa geçelim.

10/3/30 Oynayın

İlk önce buna 10 dakikanızı ayırarak başlamanız gerekiyor. Gününüz başlamadan önce, bugün odaklanacağınız ana başlıkları belirleyin. Nelere odaklanmak istiyorsunuz? Nasıl çözmek istiyorsunuz ? Neyin çözülmesini istiyorsunuz ? Nasıl hissetmek, nasıl görünmek istiyorsunuz ? Kimlerle görüşmek, tanışmak istiyorsunuz? tüm bunları düşünerek, güne başlamadan 10 dakikanızı ayırın fazlasını değil. Günün ortasında da bunları hatırlamak için kendinize sadece 3 dakika ayırın. Hedeflerinizi, düşündüklerinizi gözden geçirin, ne kadar doğru yoldasınız ? Hedeflere ne kadar yakınsınız ve ne yapmanız gerekiyor? 3 dakika içinde değerlendirmenizi yapıp, yapmanız gerekenleri belirleyin . Bunu 30 gün boyunca uyguladığınızda gününüzü ne kadar küçük bir oyunla ve günde sadece 13 dakika kendinize ayırarak ne kadar fark yaratabileceğinizi görürken, pazartesi sendromunun nasıl hayatınızdan çıktığına tanık olacaksınız.

Bu egzersiz için chrome web tarayıcısında eklenti olarak kullanabileceğiniz Momentum uygulaması ile tarayıcınıza renk katarken, uygulamanın gün içinde ana odağınızı ve yapılacaklar listenizi gözünüzün önünde tutma özelliği bu egzersizi sizler için daha da kolaylaştıracaktır.

Momentum – Chrome eklentisi

Ödüllerinizi belirleyin

Şimdiye kadar harika gidiyorsunuz, bu kadar verimli ve hedeflerine doğru emin adımlarla çalışan birisinin ödüllendirilmesinden doğal birşey olmamalı. Öncelikle pazartesi sendromunu atlattığınız için ve verimli çalışmanız için kendinize bir ödül belirleyin. Bu aslında kendinize almak zorunda olduğunuz bir mont bile olabilir, öte yandan, kendini şımartmak isteyenler için en güzel öneri bu olacaktır.Yemek, sinema, müzikal aklınıza ne gelirse. Mümkün olduğu kadar Çarşamba günü için planlar yapın, Çarşamba’nın hafta ortası olması, haftanın devamı için size motivasyon sağlayacaktır.

Sahip olduklarınızı düşünün ve aralarından 3 tanesini seçin.

Sanıyoruz, en kolay yapılabilecek uygulama bu olmalı. Aslında bu zamana kadar yaptıklarınız, verdiğiniz emeklerin karşılığı olarak kazandığınız bir çok şey mevcut, ama bunu her zaman göremiyoruz. Sadece hızlıca hatırlamak için, varlığı sizi mutlu eden, iyi ki olmuş, iyi ki var dediğiniz şeyleri düşünün. Düşünmek bile iyi geliyor olmalı. Tüm bunlar için, teşekkür edin, şükredin, minnettar olun. Mutluluğunuz içinize dolacaktır. İyi bir haftaya başlıyorsunuz. Merhaba pazartesi, şimdiden günün sonu geldi bile.

Umarız sizlere bu koşuşturmanın içinde kaybolurken ihtiyacınız olan şeyleri birazcık hatırlatıp, haftanın başlangıcında birazcık olsun enerjinizi tazeleyebilmişizdir. Sizler de bu enerjinizi yaymak için paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.