Dünyanın en büyük elektronik fuarlarından CES (Consumer Electronics Show) bu yıl yine birbirinden iddialı cihazlara ev sahipliği yapıyor. Bu son teknoloji cihazlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri ise güneş enerjisiyle çalışan mangal GoSun. (mangal gibi diyelim:))

Üzerinde yaşadığımız gezegenin kaynaklarının gün be gün tehlikeli seviyelere gelmesiyle, tüm dünya, gözünü yenilenebilir enerji teknolojilerine dikmiş durumda. Daha önce Amerika’da oluşturulan güneş enerjisi çiftliklerini veya Google’ın yenilenebilir enerjiyi nasıl kullandığına dair bilgisi olanlar, bu cihazın kıymetini zannımca daha iyi anlayacaklardır.

Bu akıllıca fikrin, ürüne dönüşmesi ise, güneşin halihazırda sağladığı enerjinin, pişirme gibi, çok yüksek enerji gerektirmeyen bir faaliyete yönlendirilmesi ile olmuş. Güneş enerjisini, yansıtıcılar vasıtasıyla bir silindire yönelten tasarım ile, şirketin söylediğine göre 10 ila 20 dakika arasında 550 derece sıcaklıklara çıkabiliyormuş GoSun. Ana silindir içerisine yerleştirilen cam tüpe yiyecekler konuluyor ve bu tüp kendisine yansıtılan güneş enerjisinin %80’inden fazlasını absorbe edebiliyor. Çeşitli açılardan ışığı yakalayabilen tasarım ise, güneş gökyüzünde ilerlerken, GoSun’ın pişirme performansından ödün vermemesini sağlıyor.

güneş enerjisiyle çalışan mangal

GoSun farklı “mangalcılık” faaliyetleri için, dört farklı modeli üretmeyi de es geçmemiş.

Şirket; GoSun Grill, GoSun Sport, GoSun Sport Pack ve GoSun Mini modellerini satışa sunmanın yanısıra, güneş enerjisine meraklı işletmeler için de “Ticari Ölçekli İstasyon” alternatifi sunuyor.

Yenilenebilir teknoloji alanında müthiş bir teknoloji olsa da, bizim milletin GoSun’a hazır olduğunu pek düşünmüyorum.

Çünkü, GoSun’ın gelmesi demek, “eli aşağıya sallandırıp, mangalı yelleme” jestinin, arabaların bagajında her yeşil alanda göreve hazır mangalların, pis ama işin asıl tadı olan o bolca dumanın nostalji olması demek.

Yine de, bu gibi teknolojilerin çok uzak olmadığını tahmin edebiliriz tabi ki.

 

Yazar Hakkında

Gökçen Orhan

İletişimin temellerini Ege Üniversitesi'nde, Satış&Pazarlama'yı Philip Morris'te, Reklam ve Sosyal Medya'yı Miami Ad School'da öğrendi. Inveon'da harika insanlarla gerçekleştirdiği İş Geliştirme faaliyetlerini sonlandıran Gökçen, e-ticaret, dijital iş geliştirme ve omni-channel operasyon kurguları üzerine kendini geliştirirken, orta ve büyük ölçekli şirketlere on-demand iş geliştirme ve dijital danışmanlık yapıyor. Kafa Tech'de girişimcilik, iş geliştirme ve dijital pazarlama üzerine yazan Gökçen, beyin fırtınası yapmaktan ve bir şeyler inşa etmekten zevk alır. Herhangi bir şey!

1 Yorum

  1. Emre

    Bir ara Türk girişimciler bu tarz bir şey yapmıştı hatta yayında sucuk pişirmişlerdi. Fakat pişirme süreleri haliyle biraz uzun. Biraz fazla uzun hatta. İyileştirilirse hem çevreci hem de çok daha kullanışlı bir fikir bence.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.