Mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla birçok devlet ve kurum tarafından bu konuda halkı teşvik edici söylemler gelmeye başlayalı uzun zaman oldu. Obama, Amerikalılara;

konuşmasını yapalı bile 2 yıl olacak. Bu süreçte ülkemizde de bu denli yüreklendirici ve destekleyici yaklaşımlar olmamasına rağmen, güzel bir yol kat edildiğini söylemek mümkün. Her gün olmasa bile, belirli aralıklarla, Türk girişimcilerden yeni bir uygulama, yeni bir oyun haberi duyuyor olmak beni mutlu ediyor.  Fakat bu denli gelişen bir pazarda ne kadar bir boşluğu  yerli uygulamalarla doldurduğumuzu düşünürsek, daha yolumuzun çok olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki  günde 1.5 Milyon dolar kazanan bir oyunun karşısına koyabileceğimiz pek bir şey yok . (Bu konuyu daha sonra sizlerden gelecek yorum ve bilgilendirmelerle ayrı bir yazıda değerlendirmek isterim, lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.)

Gelelim konumuza, Amerika’da en çok kazanan mobil uygulamaların listesi açıklandı, bu listeyi günlük kazanca göre hazırlamışlar, diğer türlü sıfırları saymak biraz zor olacak gibi gözüküyor. Ücretsiz olarak indirebildiğiniz bu oyunların, inanması güç şekilde her gün milyon dolarlık kazançlar elde etiğini gördüğümüz bu liste, bize hemen “Nasıl kazanıyorlar?” sorusunu sordurtuyor. Türklükten dolayı alışkın olduğumuz tuğla, çimento hesabının dışında, çok profesyonelce kurgulanmış gelir modelleri görüyoruz. Daha önce South Park‘a da konu olan ‘Freemium‘ gelir modelini benimseyen bu uygulamalar, ücretsiz olarak telefonlarınıza geliyor. Dilerseniz tek kuruş harcamadan oyununuzu oynayabiliyorsunuz yada oyunda daha iyi olabilmek adına size sunulan ekstraları, para ile satın alıyorsunuz. “In app purchase” yani “uygulama içi satın alma” olarak adlandırılan sistemle sizden kolayca para kazanabiliyorlar. Bunun dışında reklamlar, gelirin önemli bir bölümünü oluşturuyor fakat açıklanan bu rakamların içine reklam gelirleri dahil değil. Rakamlar sadece IOS ve Amerika kullanıcıları için açıklanmış, bu rakamları baz alarak, genel kazanç hakkında bir fikir yürütmek tabi ki mümkün.

İşte Amerika’da en çok kazanan ilk 10 iOS mobil oyun ve günlük kazançları

 

mobil-oyun-gunluk-kazanc-listesi

Her şey bir yana girişimci ve oyun sever biri olarak, başta mobil uygulama, sonrasında oyun gibi sektörlerin gelişip kuvvetlenmesi beni çok mutlu ediyor. Öyle ki bu sektörler büyüdükçe gerçekten hasret olduğumuz harika işler çıkartıyorlar. Tabi ki bu güzel işlerin çıkıyor olmasında günlük 1,5 Milyon dolarlık kazancın parmağının olmadığını söylesek komik olur fakat, bu kazançlara sahip olup, bu vizyonda işler çıkartamayan global firmalara taş çıkarttıklarını söyleyebilirim.  Bunun en güzel örneklerini de çektikleri reklam filmleri ile gerçekleştirdiler. Hollywood yapımlarına taş çıkarır kalitesi ve harika oyuncu seçimleriyle bir çok konuda daha cesur davrandıklarını söylemeliyim. Bundan çok da uzun olmayan bir süre öncesine kadar, oyunların reklamını gazetelerde bile göremezken, artık en pahalı reklam kuşaklarında devasa markalarla birlikte boy gösterebiliyorlar. Dilerim ülkemizdeki başarılı oyun yapımcıları da global arenada boy gösterip önümüzdeki zamanlarda yayınlayacağımız listelerde yer alabilirler. Yakından takip etmeye çalıştığım mobil oyun sektöründe, ülkemizde  yavaş yavaş güzel ekipler ve şirketlerin de başarılı işler çıkardığını söylemekte fayda var ilerleyen süreçte bu potansiyelin nasıl bir etki yaratacağını hep birlikte göreceğiz.

İşte günde Milyon dolarlar kazanan iki oyunun harika TV reklamları; Game of War’da Kate Upton’ı orduları yönetirken ne kadar başarılı olduğunu gözümüze sokmaya çalışmışlar. Clash of Clans’de ise intikam filmleri ile ün yapmış Liam Nelson’ı yan rolde.

Game of War Kate Upton  – 1

Game of War Kate Upton – 2

Clash of Clans – Liam Nelson

Bu kazan bir çok kişi için uzak değil, artık oyun ve uygulama yapmanın çok kolay olduğu bir devirde yaşıyoruz. Sizler de arkadaşlarınızla bir araya gelip ertesi gün milyon dolar kazanacak bir uygulama yapamayabilirsiniz fakat buna giden yolda önemli bir adım atmış olursunuz. Bu nedenle her zaman söylediğimiz gibi, denemekten, yanlış yapmaktan çekinmeyin. Yazımızı paylaşarak hem bizlerin büyümesine destek olurken, hemde çevrenizdeki potansiyel girişimcileri uyandırma fırsatını kaçırmayın.

Mobil oyun ve ülkemizde yapılan uygulamalarla alakalı fikir ve paylaşımlarınızı bekliyorum, bu konuda beyin fırtınası yapıp bilgi paylaşımında bulunursanız çok sevinirim, paylaşmaktan korkmayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.