Oyun Konsolları günümüzün vazgeçilmez oyuncakları arasında. Nasıl herkeste bir cep telefonu varsa, artık her evin TV ünitesini süsleyen bir de Oyun Konsolu bulunmakta.

Bazıları eski, hiç kullanılmıyor, bazıları en son model sadece şekil için duruyor. Fakat azımsanamayacak bir kitle varki, oyunla yatıyor oyunla kalkıyor. Oyunlar da kazandıkları silahları satarak bir yaşam sürüyorlar.

Fenomen olmuş birçok oyun var kullanıcılarını günlerce aç susuz ekran başında tutan. Bugün ki hikayemiz bunlardan biri olan Oyun camiasının gözbebeği, Grand Theft Auto V. 265 milyon $ gibi devasa bir bütçe ile yaratılan oyun, üreticisine çok kısa zamanda milyar dolarlar olarak geri döndü. Bu kadar popüler olunca da onu elde etmek isteyip alamayanlar, herkesin izlediği maçı trafikte kaldığı için izleyemeyen, ertesi gün ofiste muhabbetlerden dışlanan adam gibi dışlanmaya mahkum oldular.

GTA V üzerinde kocaman bir “+18” sertifikası ile geldi ve bu yaşın altında kalan büyük bir oyuncu kitleyi baştan eledi. Fakat oyun grafiklerinin mükemmelliği ve sonsuz seçenekli oyun yapısı, 18 yaş üstü herkesi cezbettiği gibi 18 yaş altı oyuncularında arzuladığı bir oyun haline getirdi. Bazı aileler izin verdi oynamalarına, bazıları kesin kurallarla yasakladı.

Bana kalırsa oyun +18 olmasa da +16’yı baştan hakediyor. Oyunda, gasp var, şiddet var, adam öldürme var, seks var, kumar var, silah var, cinayet var, şantaj var, uyuşturucu var, ağır küfür var. Daha ne olsun.

İşte bu sebeplerden dolayı oyunu almasına izin verilmeyen bir genç, ailesini ikna etmek için yalvarığ yakarmaktan çok daha farklı bir yol seçmiş kendine. Bu yol yaşına göre o kadar beklenmedik ki, kısa zamanda internette fenomen oldu. Ailesine yaptığı sunumu sizler için paylaşıyoruz.
gta1

“Neden GTA V oynamak istiyorum ve taviz veriyorum”

gta2

“Görevim, GTA’yı almama izin vermenize ikna etmek.”

gta3

“Alamamamın nedeni”

Oyunun şiddet ve seks gibi içeriklerinden dolayı almasına izin verillmediğini bildiğini fakat kendisinin ne kadar olgun olduğunu ve ikna etmek için elinden geleni yapacağını belirtmiş ve ailesine aksi durumda hiç durmaksızın yalvararak rahatsız edeceği tehdidinde bulunmuş.

gta4

“Çözüm görev bölümlerini oynamamak “

Görev bölümlerinin şiddet, seks ve küfür dolu olduğunu ve bunların yerine çevrimiçi olan bölümde harita oluşturma, araçla gezinti gibi çok daha naif olduğunu iddaa ettiği bölümleri oynayacağını belirtmiş.

gta5

“Nasıl Çalışır”

Sunum dosyasında adım adım işlemlerin nasıl olacağını da açıklamayı unutmayan gençi ilk aşamanın oyunu almak olduğunu, ikinci aşamanın JT adlı kuzeni ile eğlenerek oynamak olduğunu ve son aşamanın ise eğer görev bölümlerinin oynanmasına izin verilirse (ki şüpheleri var), H isimli kişi evde yokken oynayacağını belirtmiş.

gta6

Küfür ve “kötü” sesleri, kulaklık veya sesi kısarak çözeceği vaadinde bulunmuş.

gta7

Neden Şimdi kısmı beni en çok güldüren kısım oldu.

4 bölümde neden oyuna şuan sahip olması gerektiğini açıklamaya çalışmış.

1- JT ile görüşemediği günler, çevrimiçi olarak onunla oynayacakmış.

2- Herkesin çok eğlenerek oynadığı oyunu oynamak istiyormuş ki arkadaşları tarafından dışlanmasın.

3- Verilen paraya muhteşem grafikleri ve tamamen yeni Dünyası değermiş.

4- Gittikçe yaşlanıyormuş :)

gta8

Sunumune uydurma istatistiki bilgiler eklemeyide ihmal etmemiş. %63’den fazla genç bu oyunu hergün ve gün aşırı oynuyormuş. %63 belliki üzerinde çok düşünülmüş bir rakam :)

gta9

Tüketici olarak kendisini yazan genç, oyunu alırlarsa arzuladığı birkaç şeyden feragat ederek para toplayacağını ve şikayet etmeyi bırakacağını belirtmiş. Bunun yanında birde bilgi veriyor. Adamın biri oyunu 3 günde bitirmiş ama o asla böyle birşey yapmayacakmış.

gta10

Bu sunumun farklı olasılıklarla sonuçlanacağı bilincinde olan genç, 3 farklı sonuç kartı hazırlamış. Bunların ilkinde aile kabul ediyor ve genç onlara metiyeler düzüyor.

gta11

Düşünecekleri sonucu. Aileye iyi bir karar vermeleri konusunda öneri de bulunuyor ve birde tehdit ediyor: “Uyurken Dikkat Edin”.

gta12

Ve son olarak, o kötü karar çıkıyor ve aile “Hayır” diyor. Ama bizim genç hala tribünlere oynuyor ve ileri dönük yatırım yapmayı ihma etmiyor. Ailesine yine de sevgilerini iletiyor.

Bütün bu sunumdan sonra ben bu gençte çok büyük girişimci ruhu ve gelecek gördüğümü belirtmeliyim. Bence her an TED Talks ‘ta veya bir konferansta nasıl insan ikna edilir konusunda sunum yaparken görebiliriz bu genci.

Bu arada ailenin cevabını merak eden var mı? Ben ediyorum :)

Oyunu bilmeyen ve merak edenler:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.