Growth Hacking, ingilizce Business Development/Growth (iş geliştirme) ve Life Hack (Programcılar tarafından günlük hayattaki sorunların çözümü için kullanılan üretkenlik teknikleri) kelime öbeklerinden türetilmiş bir meslek argosudur denebilir. “Hacking” burada birşeyin şifresini kırmak, püf noktasını bularak ondan faydalanmak anlamında kullanılmıştır.

Türkçe’ye yapılacak en makul çevirisi ise sanırım, ‘Büyüme Korsanlığı‘dır. Her ne kadar “korsan” kelimesi olumsuzluk çağrıştırsa da, tüm dünyada günden güne kullanımı yaygınlaşan bu yöntemler bütünü, girişimciler için inanılmaz faydalar içerir.

Kısaca özetlemek gerekirse, dünyada özellikle teknoloji startuplarında kullanılan bu yeni pazarlama yaklaşımı, firmanın kısa zamanda ölçeklenmesini sağlamak üzere, basılı medya, televizyon ve outdoor reklamları gibi geleneksel yöntemlerin dışında, orjinal fikir üretmek ve uygulamaktır. Buna bir nevi büyüme hilesi yapmak denebilir. Ama hile deyince, aklınıza gömlek manşetinden iskambil kartı çıkaran bir figür gelmesin, ‘Growth Hacking’ ; neredeyse deneyeceğiniz 10 yöntemden sadece 1’inin işe yaraması anlamına gelir birçok zaman.

Wikipedia‘da da bahsedildiği gibi, yaratıcılık, analitik düşünme yeteneği, sosyal metriklerin kullanılmasıyla sonuç alınabilecek bir yöntemdir Growth Hacking. Teknik yerine yöntem diyorum, çünkü gerçekten bunu yapmanın belli başlı bir yolu, ya da kılavuzu yok.

Dünya üzerinde hala, Growth Hacking’in , içerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu, ve A/B testing gibi pazarlama tekniklerinin bütününe verilen isim olduğunu savunan karşıt görüşler var. Belki siz de kendi kendinize “yahu pazarlama, pazarlamadır.” diyorsunuzdur. Bu yüzden dijital pazarlama ile büyüme korsanlığı’nın ayrıldığı 5 karakteristik özelliği aşağıda özetlemeye çalışacağım.

1. Pratik Zeka

İyi bir Growth Hacker, online araçlar ile hangi datayı nasıl işleyeceğini, ne yaparsa “viral içerik” üretebileceğini iyi bilir. Araçlarını, dışarıda hali hazırda viralite kazanmış ve organik biçimde kitleleri sürüklemekte olan içerikleri kendi mecrasına uyarlamak ve bundan en maliyetsiz ve en verimli sonuçlara ulaşmak için kullanır. Diğer firmaların hareketlerini izleyerek, sinsice bağlantılar takip eder ve ziyaretçi/müşteri getiren çekirdek elementleri çözümler. Kısacası “yapılmışı olan” yöntemleri taklit eder ve kendine uyarlar, zaman ve maliyetten kâr eder.

Örnek : Hazır kurulu servislerin kitlesinden faydalanmak için, bir takım hileler için araştırma yapar, kendi servisine entegre eder. Deyim yerindeyse büyüklerden nemalanır. (bkz:AirBnb)

air-bnb-growth-hack

2. Sürat

Growth Hacking, aylık ve yıllık bazda hazırlanan pazarlama stratejileri ve stabil bir büyümeden çok, kısa zamanda geniş ölçekte büyümeyi hedefler. Bu yüzden genelde, oturmuş dev firmalarda değil, henüz sahalara yeni çıkmış taze girişimlerde kullanılan bir yöntemdir. Erken aşamalarından başlayarak, projelerin ölçeklenebilir potansiyeline ulaştırmak için idealdir. Sonra başka projeye geçer bu cin fikirli korsanlar.

3. Yaratıcılık

Büyüme Korsanı, geleneksel pazarlamacı gibi analitik düşünür, fakat ondan daha yaratıcı olması şarttır. Rakip firmaları izleyerek, onlara başarıyı getiren faktörleri kendine uyarlamak için, fikri evirip çevirir ve daha iyi hale getirir. Müşterileri şaşırtacak parlak ve sıradışı fikirler bulmak ve müşteri deneyimine değer katmak için, verileri iyi analiz etmeli ve hızlı uygulamalıdır. Firmanın namına nam katmak için, “oha çok iyi” dedirtmek gibi ağır bir sorumluluğu vardır.

4. Disiplin

Bu yöntemi kullanacak kişiler, sanıldığının aksine disiplinli çalışır ve bir örüntü içinde hareket eder. Cephedeki bir asker gibi düşünün, erken aşamada startup’ların birçok rakibi olur ve bu mini-firmaların her biri küçük hacimleri sayesinde süper hızlı hareket edebilmektedir. İşte Growth Hacker, bu rakiplerin manevralarına karşılık vermek ve onları devre dışı bırakmak için sürekli tetiktedir. Sürekli çalıştığı kanalı ve yöntemleri değiştirir, optimum fayda sağlamak için bir komando kadar atik davranır.

5. Doğru Fikirlilik

Şirketlerde “sonuç odaklı olun” diye bıdı bıdı edenlerin ideal adayıdır Growth Hacker’lar. Nihai hedeflerini somut olarak belirler ve ona ulaşmak için büyük bir sosyal devinim yaratmaya uğraşırlar. Somut hedeflerden kastım elbette, rakamlar. Sağa sola dağılmak yerine, tek bir kanaldan güçlü bir şekilde ilerlemeyi prensip edinmiş bu adamlar, günlük mevzulara takılmaktan çok, izole biçimde yaptıkları herşeyi maddi sonuçlarla ölçümlerler.

Örnek : Dikkat çeken ve insanları konuşturan harika bir ürünü önce bedava olarak piyasaya sürüp, sonradan ücretli özellikler üretir, ya da tamamen ücretli hale getirirler. (bkz: Spotify)

Genel olarak bu insanlardan birini startup (girişim)’ınızda barındırıyorsanız, onu kağıt işlerinden ve prosedürlerden, sıkıcı ve detaylı işlerden uzak tutun. Bırakın kendi başına çılgın bilim adamı edasıyla çalışsın.

Global’den çok geride kaldığımız bu alanda tecrübeleriniz ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğunda bizimle paylaşırsanız enfes olur.

3 Kişi Yorumlamış

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.