Evet başlığımızı yanlış okumadınız, şimdi size anlatacağım ürün tam anlamıyla teknoloji ile mangalın buluştuğu nokta. Las Vegas’da devam eden CES fuarında tanıtılan ürünlerden en çok dikkat çekenlerinden biri olarak karşımıza Grillbot çıkıyor.

Mangal sever biri olarak bunun özellikle bizim coğrafyamızda genlerimize işlediğini düşünüyorum ki mangal konusunda sınır tanımayan bir millet olduğumuzun hepimiz farkındayız. Kafatech ekibi olarak da mangal vaktimiz gelmiş olacak ki CES‘de bulunan mangal ile ilgili haberler konusunda ayrı bir seçici davranmışız ki bu yazımı yazarken Gökçen güneş enerjisiyle çalışan mangal GoSun yazısını tamamlamış olacak. Herşey bir yana tam anlamıyla sorun çözen ürünleri gördüğümde şahsen kayıtsız kalamıyorum. Grillbot’da fikir ve uygulama açısından baktığınızda tam anlamıyla keyif odaklı olan mangal organizasyonunda can sıkıcı bir konu olan mangalı temizleme konusuna ciddi ve başarılı bir çözüm getirmiş.

Grillbot evlerde bulunan robot süpürgelerle hemen hemen aynı mantıkla çalışıyor fakat tamamen farklı bir amaca hizmet ediyor. Mangal üstünde önceki ziyafetten kalan kalıntıları temizleyip yeni mangala hazır etmek için Grillbot’u mangalınızın üstüne koyuyorsunuz ve tuşuna basıp çalıştırdıktan sonra tüm işi sizin yerinize yapıyor. Üstünde bulunan 3 adet metal fırça ile temizliğe başlıyor, sensörleri sayesinde mangalın üstünde gezerek tüm yüzeyi temizliyor. Yine üstünde bulunan zaman ayarı sayesinde robotunuzu mangala bırakıp başka işlerinizle ilgilenebiliyorsunuz, çıkması zor olan kirler için mangalı ısıttıktan sonra bile robotu üstünde temizlik için bırakaibliyorsunuz. Mangal sıcakken bıraktığınızda temizlik sırasında çok ısınırsa alarm vererek kendisinin zarar görmesini engelliyor. Üstünde bulunan batarya ve küçük lcd ekranla tamamen kompakt bir cihaz, lcd ekranından çalışma süresini ayarlayabiliyorsunuz. İşiniz bitince de fırçalarını çıkartıp makinaya atıyorsunuz Grillbot ise doğru şarja.

Benim gibi mangal severler için baş ağrısı olan ciddi bir sorunu çözen bu cihazın uyugulamasına da firkrine de bayıldım, Amerika’daki satış fiyatı da 129 Dolar olarak belirlenmiş. Ülkemizdeki girişimcilerin bu fırsata tepkisiz kalıp kalmayacağını ilerleyen günlerde Türkiye’de satışa çıkma durumuna göre gözlemleyebiliriz. Tabi ki benim gönlüm cihazın Türkiye’de satılmasından yana. Hatta bu cihazı bahar gelip, mangal sezonu açıldığında 120 TL gibi fiyatlara satışı yapılabilirse Türkiye’de başarıdan başarıya koşacağı inancındayım ya da sadece acıkmış da olabilirim :)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.