Google, bugün resmi mobil reklam blogunda yaptığı duyuru ile, birçok kullanıcının uzun zamandır kanayan yarasına tuz basacak bir özellik geliştirmiş gibi görünüyor. Birkaç hafta önce arama sonuçlarında ilgili mobil uygulamaların da listeleneceğini duyuran Google, son gelişme ile artık bu sonuçları yeni bir mobil reklam formatına dönüştürecek.

Bu yeni mobil reklam formatı ile, uygulamaları telefonunuza indirmeden 60 saniye boyunca deneyebileceksiniz.

Google ekibi, bu beta sürecini hayata geçirme nedenini ise, blog yazısındaki şu sözlerle özetliyor;

“Geliştiriciler kullanıcıları uygulamalarına getirmek için sürekli yeni yollar arıyor. Ancak insanların dikkati mobilde daha az olduğundan ve daha amaç odaklı olduklarından, uygulamanız için etkileşime giren kullanıcılar bulmak, süregelen bir zorluk — yükleme öncesi ve sonrası dahil. Aslında, yüklenen dört uygulamadan birinin hiçbir zaman kullanılmadığını fark ettik.”

Bu konularda kullanıcı deneyimi anlamında iyileştirme gerektiğini farkeden Google ekibi “Trial Run Ad” (Deneme Sürümü Reklamı) adını verdikleri mobil reklam formatı ile, daha alakalı kullanıcıların etkileşime girmesini sağlamaya çalışacak.

google-uygulama-deneme-mobil-reklam
Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz üzere, özellikle oyunlara odaklı bu yeni özellik sayesinde, uygulama reklamına tıkladığınızda, indirme seçeneğinin yanında “şimdi dene” seçeneği çıkacak ve bunu seçtiğinizde, özel olarak hazırlanmış 60 saniyelik deneme sürümünün içerisine girebileceksiniz. Eh, oyunu beğenirseniz de, hemen sayacın yanındaki “yükle” seçeneği ile uygulamayı indirebileceksiniz.

Böylece, hem konuyla “gerçekten” ilgili kullanıcı kitlesi reklama ulaşacak ve Google güçlü bir reklam seçeneği sunmuş olacak, hem de uygulama geliştiricileri, uygulamalarını daha etkili – ve kullanıcı tarafında gönüllü – bir şekilde tanıtabilecek.

google-yeni-mobil-reklam-formatı
Google, bu yeni reklam formatına ek olarak, yayıncıların interaktif reklamlar tasarlayabilmesi için HTML5 özelliklerini kullanılabilir kılacak ve böylece mobil reklamlarda, Instagram ve Facebook’ta örneğini gördüğümüz “carousel” reklam benzeri, kaydırılabilir galeriler kullanılabilecek.

Yine Google’ın resmi blogunda verilen örnekte (aşağıda), alışveriş sitesi Zalora’nın reklamının, kullanıcıların farklı ürün gösterimleri ile servislerini deneyimlemesini sağladığını görüyoruz. Ve gördüklerinden memnun kalan kullanıcıların, Zalora’nın uygulamasını indirmesi, alttaki küçük butonla kolaylaştırılmış.

zalora-google-yeni-mobil-reklam-formatı

Her iki reklam formatını da, beta olarak seçilen kullanıcıların kullanımına açan Google’ın, hedeflediği mobil etkileşimi yakalayıp yakalayamayacağını, önümüzdeki günlerde hep birlikte görecek, “deneme sürümünü” hep birlikte deneyimleyeceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.