Yapay zeka konuları uzun zamandır konuşulsa da, yapay zekanın hayatımıza daha efektif bir şekilde dahil olması için ilk önce bizi tanıyan ve bizi öğrenen yazılımlar görmeye başladık. Davranışlarımız şekillenmeye başlayınca öğrendikleri ile öneriler sunmaya başlayan teknolojilerle tanıştık. Son dönemde dijital asistanlar hayatımıza hücum etmeye başladı ve bunla birlikte daha akıllı uygulamalar üretmek için teknoloji devleri yarışmaya başladı. Bu konuda ise son haber Google cephesinden geldi, Google yeni mesajlaşma uygulaması üstünde çalışmaya başlamış.

Google bu çalışmasıyla daha akıllı bir mesajlaşma uygulaması yaratmayı planlıyor. Daha önce Facebook M uygulamasında olduğu gibi size yardımcı olacak botlar koymayı planlayan Google, bu sayede uygulamayı daha akıllı hale getirmeyi hedefliyor. Daha önce Slack’in yaptığı gibi, geliştiricilere kendi botlarını eklemeleri için de fırsat tanıyacaklarını paylaşan şirket, bu şekilde daha yaratıcı eklentilere ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca bu yolla kullanıcıların kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılıyor olması da Google için ayrı bir başarı olacaktır.

Şimdilik kulağa Hangouts ile Google Now’ın karışımı gibi birşey gibi gelse de şirket, GV‘ın yatırımcısı olduğu Slack’ten yeni numaralar öğrenmiş gibi gözüküyor. Bot entegrasyonu ve kullanıcıların kendi botlarını ekleyebilmesinin karşılığını yeni yeni almaya başlayan Slack, bu konuda fayda görmüş olacak ki Google’da aynı yolu izlemeye karar vermiş. Tabi ki bu konuda ne kadar fikir alışverişinde bulunuldu bilinmez ama başarılı çalışma örnekleri sergileyen Slack’in geldiği noktayı belirtmekte fayda var zira Google yeni mesajlaşma uygulamasıyla bunun üstüne ne kadar çıkacak hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.