Bugün çıkan haberlere göre Google ve Ford sürücüsüz araçlar geliştirmek için ortak bir şirket kurulması konusunda anlaşmaya varmış. İki şirket de şimdilik bu birleşme konusunda açıklama yapmazken, bu büyük gelişmeyi tüm dünyanın yakından takip ettiği CES Fuarında duyuracakları bilgisi paylaşılmış.

Daha önce şirket tarafından yapılan açıklamalarda sürücüsüz araç işini Alphabeth yapısından bağımsız olarak, hızlandırmak istedikleri paylaşılmıştı. Sonrasında Sergey Brin tarafından yapılan açıklamalarda üretim konusunda güçlü olan ve hali hazırda araç üreten şirketlerle ortaklık konusunda yeşil ışığı yakmış gibiydi. Görünen o ki tahminler yanlış çıkmamış Google ve Ford sürücüsüz araçların üretimi konusunda anlaşmaya varmış.

İki şirkettin de bu birliktelikten kazançlı çıktığını söylemek lazım. Yılardır araç üretme ve geliştirme konusunda bir çok firmada bulunmayan tecrübe ve birikime sahip olan otomotiv devi Ford, diğer tarafta teknoloji devi Google. Ford’un araç üretim potansiyelini de göz önüne aldığımızda tek eksik olan şey muhtemelen Google’ın teknolojisiydi ki artık onda da bir sorun kalmadı. Öyle ki araç üretimi konusunda Ford’un tecrübesi neyse sürücüsüz araç konusunda Google’da sektörü içinde o tecrübeye sahip demek yanlış olmaz. Bu ortaklıkla ilerleyen süreçte göreceğimiz sürücüsüz araç döneminin kaba bir tahminle 2 yıl daha erkene çekildiğini söyleyebilirim.

Google yıllardır Amerika sokaklarında dolaşan sürücüsüz araçları ile tam 1 milyon mil (1,610,000 km) yapmış durumda yani Google sürücüsüz araç konusunda 1 milyon millik bir tecrübeye sahip, bu ortaklıkla Google araç üretimi konusundaki problemlerini ortadan kaldırırken, Ford’a da sürücüsüz araç yarışında 1 milyon mil kazandırmış oldu.

Şimdilik resmi açıklamlalar gelmeden basına sızan haberlerden paylaşabileceklerimiz bu kadar. Fakat Ford 5 Ocak’da CES fuarında basın toplantısı düzenleyecek, bu toplantıyla yeni birliktelikle alakalı daha çok detayı sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.