Star Wars’un vizyona girmesine artık saatler kaldı, bununla birlikte Star Wars çılgınlığı en üst noktaya ulaşmaya başladı. Son olarak Google Star Wars  için Chrome üstünden oynayabileceğiniz ve oyunda telefonunuzu ışın kılıcı olarak kullanmanıza imkan sağlayan ufak bir oyun ile karşımıza çıktı. ‘Google’dan Star Wars Reklamı Tarafınızı Seçin‘ başlıklı yazımızla başlayan Google’ın Star Wars çalışmaları, hazırlanan gizli özelliğin ipucunun verilmesiyle devam etmişti. Film vizyona girmeden önce bir çok Star Wars fanatiğinin gönlünde yatan ‘ışın kılıcı’ deneyimi için güzel bir çalışma hazırlayan Google, az da olsa Star Wars fanatiklerine ışın kılıcı deneyimini yaşatmayı hedeflemiş.

Lightsaber.withGoogle.com adresinden ulaşacağınız oyunun Türkçe versiyonu da mevcut. Adrese girmenizle birlikte size özel bir kod üreten Google, bu size özel linki Chrome kullanarak telefonunuzdan açmanızı istiyor. Telefonunuzdan verilen adresi açmanızla bilgisayar ekranınız hareketleniyor ve telefonunuzu dik bir şekilde tutarak kalibrasyon ayarınızı yapıyorsunuz. Aylarlardan sonra telefon ekranınızda bulunan tuş ile ışın kılıcınızı açıp Stromtrooper’larla savaşmaya başlıyorsunuz. Telefonunuzla yaptığınız hareketleri algılayan oyun telefonunuzu bir ışın kılıcı gibi kullanmanızı sağlıyor. Önüzdeki ekranda bulunan ışın kılıcının telefonunuzla kontrol edilmesi oyunu eğlenceli bir hale getirmiş fakat gerçek bir oyun konsolu deneyimi beklemek çok akıllıca olmaz. Bir internet tarayıcısı oyunu olarak değerlendirildiğinde gayet inovatif ve eğlenceli diyebilirim. Dip not olarak da; eğer düzgün kalibrasyon yapamazsanız oyun biraz ızdırap olmaya başlıyor bunuda belirtmekte fayda var.

google-star-wars-icin-akilli-telefonunuzu-isin-kilici-olarak-kullanacaginiz-chrome-oyunu-yapti

Chrome’un bu tarz çalışmalar için geliştirdiği Chrome Experiments adına bir sitesi mevcut. Experiments uygulamaları ekstradan bir yükeleme yapmadan internet tarayıcınız üzerinden 3D grafikleri destekleyen WebGL teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş. WebGL sayesinde ekstradan birşey yüklemek gibi bir derdiniz olmayacak. Google Star Wars için geliştirdiği bu oyunu filmin yayınlanması ile birlikte muhtemelen erişime kapatacaktır fakat Chrome Experiments kapsamında yapılan tüm oyunları Experiments’in sitesinden inceleyebilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.