Google, cep telefonlarınızı kullanarak şifresiz giriş yapabileceğiniz bir sistemin testlerine başladı.

Google’ın, şifre sistemini ortadan kaldıracak pilot projesi bir adım daha ilerleyerek kullanıcı testi aşamasına geldi. Google tarafından seçilen denek kullanıcılar, cep telefonlarını kullanarak GMail gibi Google servislerine şifresiz giriş hizmetini test etmeye başladılar. Android kullanıcısı Rohit Paul, dün Reddit’e yazdığı bir mesajda, Google tarafından şifresiz giriş testi için seçildiğini paylaştı ve sistemin işleyişini ekran görüntüleri ile paylaştı.

şifresiz giriş

Cep telefonu kullanımı için yetki verdikten sonra hesap şifrelerinizi artık hatırlamak zorunda değilsiniz. İster masaüstünden, ister dizüstünden, isterseniz tablet bilgisayarınızdan giriş yapın, cep telefonunuz yanınızda olduğu sürece bir daha şifre hatırlamak gibi bir derdiniz olmayacak. Giriş yapmak için cep telefonunuza gelecek SMS ile gönderilen kodu girmeniz yeterli.

Dilerseniz bu sistemi iptal edebilir veya askıya alabilir ve eski klasik yöntemle, yani şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Google’ın seçilmiş kullanıcılara gönderdiği e-postada ayrıca sistemi nasıl iptal edebileceğiniz, yeni bir cihaz aldıysanız nasıl kayıt yaptıracağınız ve hırsızlık durumunda uzaktan nasıl etkisiz hale getirebileceğiniz hakkında bilgiler de bulunmakta.

Google yaptığı açıklamada, şifresiz giriş yönteminin hacker saldırılarını engellemek ve ekstra güvenlik sağlamak için önemli olduğunu belirtiyor. Özellikle giriş sayfalarının bir kopyasını yaparak kullanıcıların bilgilerini alan (phishing) hackerların önü bu yeni yöntemle kesilmiş olacak.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.