Son günlerde, adeta yeni kullanıcı edinme yarışına girmiş uygulamalardan haberdarsınızdır.

Sektörde ve pazarda büyük potansiyel görmüş olacak ki, son hamlesi ile, Google da; “bu savaşta ben de varım” diyor adeta.

Google gelişmelerini yakından takip edenlerin hatırlayacağı üzere, arama devi 2014 Haziran’ında Songza isimli bir servisi satın almış, ve sonraki süreçte de – bugüne kadar – servisin özelliklerini, Google Play içerisine entegre etmeye devam etmişti.

Merak edenler için; Songza, profesyonel müzisyenler tarafından müzik listelerinin bir araya getirildiği, moda uygun, 80’ler, 90’lar gibi, Spotify listelerinden alışık olduğumuz kategorilerin kullanıcıya elle seçilerek sunulduğu bir platform. Onu farklı kılan ise, dinleme geçmişine göre kullanıcıya liste önerilerinde bulunması. Ayrıca, kurucuları arasında Firefox’un lead tasarımcısı Aza Raskin gibi etkileyici bir isim olması da, önemli bir unsur teşkil ediyor.

Yeni gelişme ise, Songza tarafından kullanıcılara iletilen bir mail ile, Songza web sitesi ve mobil uygulamalarının, bugünden başlayarak, 31 Ocak 2016’ya kadar tamamen Google Play Music’in içerisine entegre edileceğinin duyurulması oldu. 

google-songza-google-play-müzik

Biraz malumun ilanı olan gelişme için, halihazırda birçok benzer özelliğe sahip iki platformun, aynı şirket bünyesinde farklı domain’ler altında hizmet vermesinin zaten absürd olacağı yorumu yapılabilir.

 

 

Google’ın, Songza’yı Google Play Music içerisine yerleştirme çalışmalarının bir süredir devam ettiği verilen bilgiler arasında. Ancak bunun yanında Google geçtiğimiz günlerde, yalnızca ABD’de geçerli olmak üzere, Google Play üzerinden – tamamen reklamsız – Ücretsiz Radyo hizmetini duyurmuştu. Bu özelliği Canada için de geçerli kılacağı bilinen Google’ın, Songza’yı içeri alması ve Google Play Music’in yeni duyurulan Youtube Red ile de uyumlu çalışacak şekilde tasarlandığını düşünürsek, Google’ın müzik uygulamaları alanında bir silahlanma sürecinde olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

Bu silahların da özellikle, Spotify, Pandora ve Apple Music gibi alanın büyüklerini hedefleyeceğini düşünebiliriz.

Savaşı kimin kazanacağını ise, tabi ki yine kullanıcılar belirleyecek.

Yazar Hakkında

Gökçen Orhan

İletişimin temellerini Ege Üniversitesi'nde, Satış&Pazarlama'yı Philip Morris'te, Reklam ve Sosyal Medya'yı Miami Ad School'da öğrendi. Inveon'da harika insanlarla gerçekleştirdiği İş Geliştirme faaliyetlerini sonlandıran Gökçen, e-ticaret, dijital iş geliştirme ve omni-channel operasyon kurguları üzerine kendini geliştirirken, orta ve büyük ölçekli şirketlere on-demand iş geliştirme ve dijital danışmanlık yapıyor. Kafa Tech'de girişimcilik, iş geliştirme ve dijital pazarlama üzerine yazan Gökçen, beyin fırtınası yapmaktan ve bir şeyler inşa etmekten zevk alır. Herhangi bir şey!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.