14 aylık test aşamasından sonra Google, sessiz sedasız Inbox projesini daha geniş kitlelere yaymaya başladı.

Gmail hesaplarına girmeye çalışan bazı kullanıcılar “Gmail sizi Inbox’a yönlendiriyor. Inbox’ı denediğiniz için teşekkürler! İşleri daha kolaylaştırmak için Gmail’i sizi Inbox’a yönlendirmesi için güncelledik. Ana menuden her zaman Gmail’e geri dönebilirsiniz.” mesajı ile karşılaştılar.

gmail uyarı

Eminim birçok kişi Inbox’ın ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilmediği için onay vermeden Gmail kullanmaya devam ediyorlardır. Hak vermiyor da değilim. Nedenleri de şöyle sıralanabilir;

1- Google, bu projesini geniş kitlelere anlatmaktan imtina etti, tanıtım yapmadı

2- Inbox kullanımı Gmail kadar kolay değil

3- Birkaç yıldır Gmail’de görmeyee alıştığımız Birincil, Sosyal ve Tanıtımlar sekmesine benzer seçenekler sunuluyor fakat bunlar kendi içerisinde organize olmuş, kolay bulanabilecek gibi değil.

4- Yeni gelen ve okunmayan postalar diğerlerden kolaylıkla ayırt edilmiyor.

Benim Inbox ile birkaç deneyimim oldu zaman içerisinde fakat her birinde kendimi takrar Gmail’e dönmüş buldum. Evet, Inbox Gmail’den daha gelişmiş bir yazılım. Evet, Inbox, tek tek maillerinizi açıp bakmadan kısa bir göz gezdirmenize izin veriyor. Evet, Inbox gelen etkinliklerinizi ve tarih içerin rezervasyonlarınızı otomatik tanıyor ve takvime işliyor ama Gmail de işinizi görüyor.

Inbox’ın uyarısına “Tamam” diyenler korkmasınlar çünkü ayarlar sekmesinden her daim “Gmail’e Dön”ü seçebilirler.

gmail inbox geri donus

Fakat şunu söyleyebilirim, Inbox’ı Gmail adresine yönlendirmeye başlayarak Google ciddi bir adım atmış oldu ve belli ki bu yolda geri dönüş onlar için bir seçenek değil. Zaman içerisinde “geri dön” seçeneğinin kaybolacağını da görür gibiyim. Yol yakınken bir Inbox’ı deneyin, alışmaya çalışın derim.

Teknoloji konusunda ün yapmış birkaç blogger da şimdiden Gmail’in sonunun geldiğini düşünerek, sosyal medyada konuyu irdelemeye başladılar.

gmail Inbox Blogger

Sonuçta 11 yıllık 900 milyon kullanıcılı bir geçmişi olan Gmail gerek arayüz, gerek yazılımsal olarak birçok kez güncellemeye uğradı ve belli ki Google, emektar Gmail’i yeni nesil Inbox ile değiştirmek istiyor. Bu değişim er yada geç gerçekleşecek.

Google daha önce Wave projesinde yaptığı hatayı yapmamak için bu sefer çok dikkatli adımlar atıyor. Hatırlarsınız belki, Wave projesi 2009 yılında bir Gmail alternatifi olarak çıkmış fakat Gmail ile hiçbir zaman entegre edilememesi, kullanıcılar tarafından kabul görmemiş ve 3 yıl sonra 2012’de proje rafa kaldırılmıştı.

Inbox ise Gmail ile birlikte çalışan, ayrı bir hesap gerektirmeyen, birbirleri arasında geçişler yapmaya izin veren bir proje. Bu da kullanıcılarda “nasıl olsa beğenmezsem geri dönerim” rahatlığını yaratıyor. Beğenen kalıyor, beğenmeyen emektar Gmail’e geri dönüyor.

Inbox elinde bulundurduğu akıllı otomatik özellikleri ( resim tanıma, bilet, hatırlatma gibi) ile Gmail kullanıcılarını ikna edeceğe benziyor. Zaman varken Gmail’in keyfini sürün, çünkü bu ikili uzun süre ayrı kalamayacak.

1 Yorum

  1. forsaken

    Yazınız çok güzel olmuş. Ben uzun yıllardır Gmail kullanıyorum ve inbox çıktığında denedim ve beğenmedim. Birçok sebep var. Uzun uzun yazmaya gerek yok ama tek kelime ile Gmail herşeyi daha rahat karşılıyor ve karmaşık değil, kullanıcı dostu. Eğer dediğiniz gibi Google, Gmail artık yok hadi inbox’a derse hiç tereddüt etmeden yahoo mail veya hotmail hesabı açarım. Çünkü inbox kullanmayacağım, bu kesin.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.