Google’ın, daha doğrusu Alphabet’in, geleceğin teknolojileri üzerinde uzun vadeli gizli araştırmalar yapan bölümü Google X, geliştirmesi umulan başarılı projelere yakışır bir marka imajı için yeniden yapılandırıldı.

Alphabet’in kuruluşu, ve hemen ardından Google Ventures ve Google Life Sciences’a yapılan makyajlar sonrası, Google X’in kurumsal kimliğinin yenilenmesi sürpriz olmadı ancak çalışmalarının “gizli” olması beklenen bir kuruluşun, marka imajına bu denli özenmesi, akıllara bazı soruları getirmiyor değil.

Yapılan değişiklikle, “Google” kelimesi markadan çıkarılacak yalnızca “X” haline getirilmiş ve bunun köklü bir değişiklik olduğuna vurgu yaparcasına, dinamik bir gif logo tasarlanmış.

Eski ve yeni logolar şu şekilde;

google x eski logo
google x yeni logo

 

Yeniden yapılanmanın nedenlerinden biri olarak da, Google X çatısı altında yapılan başarısız girişim ve denemelerin olduğunu söylemek mümkün.

Re/code’un haberine göre, Google X’in önceki proje yöneticileri, buluşlarına fazla bağlıydılar ve zamanı geldiğinde bunların başarısız olduğunu kabullenememiş ve projelerini iptal edememişler.

Yeniden yapılanmayla birlikte X projeleri, proje risklerini azaltmakla ve daha hızlı netice alınmasına yardımcı olmakla sorumlu, Foundry adı verilen bir grup tarafından değerlendirilecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.