Google, yıllardır bizim ne yediğimizi, ne içtiğimizi, ne almak istediğimizi, ne hastalığımız olduğunu en yakınımızdan daha iyi bilir hale geldi. Anlaşılan bu Google’a yetmemiş ki bugün yeni bir özelliğin test aşamasında olduğunun haberini verdi.

Son birkaç yıldır Google, aramalarda uygulama içi sonuçlarını gösterebiliyordu ancak o uygulamanın telefonunuzda yüklü olma zorunluluğu vardı. Fakat Google başka bir çözüm buldu artık uygulamayı telefonuna gönderiyor.

Google Search’de yaptığın arama sonuçları eğer bir uygulama üzerinde gösterilebilecek bilgiler içeriyorsa, Google bu uygulamayı telefonuna yükleyebilecek. Bu yeni özellik tabiki Android Lollipop ve üzeri işletim sistemine sahip telefonlar için geçerli.

Diyelim ki bir otel rezervasyonu yapmak istiyorsun, arama sonucu HotelTonight uygulamasından sonuçlar buldu. Fakat HotelTonight site üzerinden rezervasyon yapmaya izin vermiyor. Bu durumda Google HotelTonight uygulamasını telefonuna yüklüyor.

Şu an için sistemde test amaçlı 9 uygulama bulunuyor. Bunlar: HotelTonight, Weather, Chimani, Gormey, My Horoscope, Visual Anatomy Free, Useful Knots, Daily Horoscope, ve New York Subway. Bu hizmetin sadece Amerika’da Android yüklü telefonlarda çalışdığını da belirtelim. Hizmetten yararlanmak için telefonun Wi-Fi ile kablosuz bir ağa bağlı olma zorunluluğu da var. Google yaptığı açıklamada hizmetin önümüzdeki dönemlerde daha yaygın olacağını ve şirket için önemli olduğunu belirtti.

Google, web aramalarında alabildikleri verileri, uygulama içinden alamadıklarını, bu hizmet ile kendileri için önemli arama verilerini bu sayede alabileceklerini belirtiyor.

Google’ın bu yeni uygulaması birçok kişinin hoşuna gitmeyeceğe benziyor. Umarız bu özelliği iptal etme seçeneği de koyarlar.

google stream

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.