Girişimci dostlar, bir yılın daha sonuna hep birlikte gelmiş bulunuyoruz. Teknoloji ve yeni ekonomi bağlamında yine “çılgın” gelişmeleri ardımızda bıraktığımız bu yıl da, Hollywood ve diğer film yapımcıları boş durmadı ve bizim için birbirinden güzel yapımlar ürettiler. Girişimcilik konulu filmler ve yapımları, daha önce Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Gaz Film ve KT İzleme Listesi : Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Yapım [Bonuslu] başlıkları altında sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi de yalnızca 2015’te girişimcilik üzerine çekilmiş filmlere bir göz atalım;

Steve Jobs: The Man in the Machine

Alex Gibney’in yönetmenliğinde çekilen, The Man in the Machine (Makinedeki Adam) aslında Apple’ın efsane kurucusu Steve Jobs’ı anlatan bir belgesel. Konuya dair başka yapımlar da mevcut olmasına rağmen, Yönetmen Alex Gibney, Steve Jobs’ın değer yargılarına ve bu yargıların ilişkilerini, ailesini ve arkadaşlarını nasıl etkilediğine dair eleştirel bir bakış açısı getiriyor.

Bu da, belgeseli Apple ve Jobs’a yaltaklanma eğiliminde olan diğer yapımlar arasında öne çıkarıyor.

The Intern (Stajyer)

Anne Hathaway ve Robert De Niro’nun baş rollerini paylaştığı komedi, yeni emekli olmuş ve evde oturmaktan sıkılmış dul bir adamın, bir startup’ta stajyer olarak çalışmaya başlamasını konu alıyor. Robert De Niro’nun canlandırdığı, 60’ların delikanlısı Ben Whittaker’ın, Y jenerasyonuna ait dünyada yaşadığı absürd durumlar, kesinlikle vaktinize ve izlemeye değer.

Code: Debugging the Gender Gap

Belgesel, ABD teknoloji sektöründe kadınların nasıl bir kenara itildiğini anlatıyor ve sektördeki cinsiyetçiliğe dair çarpıcı gerçekleri gözler önüne seriyor. Belgeselde ayrıca, erkeklerin teknolojiye ve bilgisayar bilimine kadınlardan daha yatkın olduğu algısının, Amerikan popüler kültürü tarafından yaratılan biz ilüzyon olduğuna değiniliyor.

Müthiş bir belgesel, özellikle ülkemizde, teknoloji sektöründeki kadınların fırsat ve hak eşitliği durumunu düşündüğümüzde, herkesin izleyip, ders çıkarması gereken bir yapım olduğunu düşünüyorum.

İlgili Yazı : Türkiye’de Kadın Girişimciyi Yıldıran 4 Bakış Açısı

İlgili Yazı : Acı ama Gerçek : İş Dünyasında Şirretlik İşe Yarıyor

İlgili Yazı : Üniversite Terk Holmes Nasıl Dünyanın En Genç Kadın Milyarderi Oldu?

Burnt (Çok Pişmiş)

Başrolünde Hangover ile favorilerimiz arasına giren Bradlay Cooper’ın oynadığı Burnt, gözden düşmüş bir aşçının, Londra’da yeni bir restoran açarak, herkesin almak için can attığı 3 Michelin yıldızını almaya çalışmasını konu alıyor. Kötü liderliğin risklerine vurgu yapan film, kötü yönetilen şirketler için ders niteliğinde.

A Faster Horse

Dünyanın en ikonik klasik arabalarından biri olan Ford Mustang’in hikayesini anlatan belgesel, adıyla, Ford’un kurucusu Henry Ford’un “Müşterilerime ne istediklerini sorsaydım, ‘daha hızlı bir at’ derlerdi.” sözüne gönderme yapıyor.

henry-ford-girisimcilik-sozu

Belgesel aynı zamanda Mustang’in 50. yıl dönümünde, zaman içerisinde geçirdiği dönüşümleri ve gizli geliştirme süreçlerini de içeriyor.

Steve Jobs

Slumdog Millionaire’den hatırlayacağınız Oscarlı yönetmen Danny Boyle imzalı filmde, önceki Apple ve Jobs filmlerinden farklı olarak, Steve Jobs kötü adam gibi gösterilmiş. Jobs’ın meşhur ürün tanıtımlarından hemen önceki dakikalarda yaşanan stres dolu anlara odaklanan film, Jobs’a dair farklı bir bakış açısı sunuyor.

Unfinished Business

Film, büyük bir satış anlaşmasını bağlamak için Almanya’ya seyahat eden küçük işletme sahibi Dan Trunkman’ın hikayesini konu alıyor. Ne var ki; Vince Vaughn’ın canlandırdığı bu sempatik kobi, pek de dost canlısı olmayan rakiplerle karşılaşınca işler sarpa sarıyor. Eğlenceli bir yapım, ama izlemezseniz büyük kayıp olmaz.

The Big Short (Büyük Açık)

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi büyük isimleri kadrosunda bulunduran yapımın hikayesi, Michael Lewis’in Amerika’da geçerli bir uygulama olan ikinci kalite mortgage üzerine yazdığı kitabını baz alıyor. Açgözlülüğün ve girişimcilikte gereğinden hızlı ve proaktif davranmanın dezavantajlarını anlatan film, izlemeye değer bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Yani, sırf oyuncuları için bile izlenir, değil mi?

Bloodsucking Bastards

Results

İki kişisel antrenörün hikayesini konu alan komedi, inanılmaz derecede zengin bir müşterinin garip davranışlarına odaklanıyor. İnsanların kişisel hayat ile iş dengesini kurma noktasında yaşadığı deneyimleri eğlenceli bir üslupla ele alan film, sadece Kat (Cobie Smulders) için bile izlenebilir :)

2016’da daha iyi bir “Girişimcilik Konulu Filmler” listesi ile görüşmek üzere :)

Filmler hakkında yorumlarınızı aşağıdaki kutucuklarda tartışabiliriz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.