Girişimcilerin aslında en az sahip oldukları şey zaman, eğer öyle değilse, dönüp kendinize benim zamanım neden bu kadar fazla diye sorabilirsiniz. Zamanı az olan girişimciler için, izlenecek yada okunacak materyalin kişiye katacağı birçok şey olması gerekir. Bunun için de zamanı az olan girişimcilerimiz için bir youtube deyimiyle watchlist oluşturmak için kolları sıvadık ve ilk seçimlerimizle karşınızdayız.

İlgili Yazı : Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Gaz Film

 

Google Inc. – Belgeselleri

Google, şüphesiz her girişimcinin kendine bir ders, bir hedef çıkartabileceği sayılı firmalardan biridir. Google için National Geographic ve Discovery Channel tarafından ayrı ayrı yapılan belgesellerde, bir girişimciyi motive edecek ve daha fazlasını hayal etmesini sağlayacak bir çok ayrıntı olduğuna eminiz. Bu nedenle size önerimiz bu belgeselleri sadece izlemeyin, izlerken durdurup not alın, hatta bunu tartışabileceğiniz bir arkadaşınızla birlikte izleyin, gördüklerinizi, üstüne konuşmak istediklerinizi o an izlerken tartışın, pekiştirin . Bu belgeseli tercih etmemizin asıl sebebine gelince, bir vizyon sahibi olmak ve bunu her yönüyle hayata entegre etme noktasında en iyi örneklerden biri olduğu için. Böyle bir ekibin hayal edip, başardıklarını görmek, her başarının arkasından daha büyük hayallerin peşinde koşmaya başlamak ne demek biraz anlamamızı sağlıyor. Ayrıca bu enerjinin çevresindeki insanlara ve şirketlere en yakından nasıl yansıdığını gözlemleme fırsatı bulmak da bonuslardan sayılabilir.

Nightcrawler – Gece vurgunu

Nightcrawler hem hikayesi hemde işleniş tarzı, ayrıca Jake Gyllenhal’ın oyunculuğu ile farklı bir deneyim sunuyor. Bu hikayede girişimciyi vuran nokta, Jake Gyllenhal’ın oynadığı karaker Lou Bloom . Lou Bloom’un etik açıdan yanlış ve tartışılır bir çok hareketi olsa da kendini adamış bir girişimciyi gösteriyor bizlere. Yeni bir film olan Nightcrawler’da bir çok sahnede yok artık darken, bir çok sahnede ise kendimizden kırıntılar ve sorgulamaları içten içe duyacağız.

 

 

Southpark / 18.Sezon

South park artık belli bir duruşu ve eleştiri şekli ile en azından hepimizin tanımasa bile, fikir sahibi olduğu 18 sezondur devam eden başarılı bir yapım . Yeni sezonunda daha çok teknoloji ve teknolojinin hayatımıza etkileri üstüne biraz kara mizah yapma yolunu seçmişler. Özellikle doğrudan kickstarter ile uğraştıkları bir bölüm bile yapmışlar. Genel olarak bakış açıları biraz ekosistemin dışında kalsa da farklı bir penceden güzel bir eleştiri sundukları için soluklanmak istediğinizde 20 dakikalık bölümlerden araya kaynatabilirsiniz.

 

Silicon Valley

Zaten adından alaşılacağı gibi Silikon Vadisi’nde bir girişimcinin hikayesini anlatıyor. Yine girişimciler için harika bir film olan “Office Space” filminin yönetmeni Mike Judge tarafından hayata geçirilmiş. Her ne kadar kültür ve ekosistem farklı olsa da yine ortak sorunlar ve ortak hataları da görmemize fırsat tanıyor. Diğer yandan gerçekten içeriden bir göz ile hazırlandığını her fırsatta kanıtlamak için ellerinden geleni yapıyorlar diyebiliriz. Heyecanını kaçırmaktansa, zaten şimdilik bir sezon olarak yayınlanmış diziyi bir solukta bitireceğinize eminiz.

 

Black mirror

Bir çoğunuzun bildiğinden emin olduğumuz, fakat yazmazsak gerçekten bu yazının bir tarafının eksik kalacağını düşündüğümüz için yazmak zorunda hissettik. Black mirror teknolojik gelişimlerin etik duruşları ve etkileri üstüne sadece sorgulayan bir yapımla karşımızda. Dizi her sezon üç bölüm olarak yayınlanıyor ve her bölümde ayrı bir konuyu bizlere sorgulatıyor. Bölümlerde dizinin içindeki hikayeden ziyade, net bir şekilde teknolojinin gelişimindeki olacak olan etik sorunlara dikkat çekmek için gerçekten çok ince sınırlarda çalışmışlar ve başarılı olmuşlar. Teknolojinin bir ucundan tutan ve gelecekte nasıl sorularına biraz daha somut ama kara bir aynadan bakmaktan korkmayanlar için harika bir tercih.

Yazar notu: Teknolojinin içinde olan herkesin dikkatini çekecek olsa bile söylemeden geçemedim, her bölümde kullanılan her teknoloji kafadan uydurma aletler üstüne değil, tamamen gelecekte nasıl olacak sorusuna verilmiş mantıklı cevapların ürünü olarak tutarlı gelişmiş cihazları bize gösteriyor.

Özel seçtiğimiz bir trailer ;

 

BONUS

Eğer birazcıkta iş dışında motivasyon istiyorsanız favorilerimiz olan, Italy Unpacked ingiliz sanat tarihçisi Andrew Graham Dixon italyan şef Giorgio Locatelli’nin birlikte hem İtalyayı gezerek (mütevazi araçları masmavi bir Maseratti ile), kültürel ve tarihi yapıları yerinde konunun uzmanları ile inceleyip üstüne konuştukları, ardından yerel lezzetleri gerek bölgenin en iyi restoranına konuk olarak, gerek ise Şef Locatelli tarafından bizzat malzemeleri pazardan alınarak hazırlanan yemekleri görüyoruz.


Bu da yetmezse her girişimcinin farklı motivasyonlarına hitap edebilmek için son önerimiz ise “Piers Morgan On” ünlü sunucu Piers Morgan dünyanın en zengin şehirlerine gidip, oradaki fazla milyoner kişiler ile şehirleri deneyimliyor. Bunu yaparken de bunu bir tv şovuna çeviriyor. Dünyanın en zengin şehirlerini ve fazla zengin insanlarını bir programda görüp belki de motivasyonunuza farklı bir katkı sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.