Diziler, her şey  gibi onlar da değişti. İnternetin bu kadar yaygın olmadığı geçmişte, takip edilen dizileri haftada bir kere izlemek için gün sayılır, o gün geldiğinde televizyon başında beklenirdi. Eğer o an evde değilseniz, eve gelemiyorsanız kısacası televizyon başında değilseniz, tekrarını yakalamak için ciddi bir çaba sarf etmeniz gerekirdi. Neyse ki teknoloji gelişti ve artık istediğimiz ülkedeki diziyi bile istediğimiz zaman izleyebiliyoruz. Tabi ki durumun bu yönde gelişmesi bir yandan iyiyken, diğer yandan bir çok seçenek arasında kaybolmamıza neden olabiliyor. Bu noktada, girişimciler için dizilerin önemini bildiğimiz için, biraz daha işlerini kolaylaştırmak adına güzel bir liste hazırladık. Daha önce de ‘Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken 5 yapım‘ adlı yazımızda, güzel bir liste paylaşmıştık. Bu listede ise, girşimcinin izlerken bir şeyler öğrenip, kendinden birşeyler bulabileceği az da olsun farklı bir bakış açısı sunmaya çalıştık. Onları günlük rutinden biraz olsun uzaklaştırabilecek bir liste hazırladık. İşte girişmcilerin izlemesi gerektiğini düşündüğümüz diziler;

 

 

House of Cards

Kevin Spacey’in başrolünü oynadığı House of Cards  her sahnesinde, tüm detaylarıyla size düzgün kurgulanmış bir planın ne kadar başarılı olabileceğini gösteriyor. ‘Siyaset nedir ?’  ve ‘nasıl yapılmalıdır ?’ sorularına da tüm gerçekliği ile cevap veren House of Cards izlemeniz gereken diziler listesinde en üst sıralarda yerini almalı.

IMDB: 9.0 – 3 sezon izlenebilir.

 

Suits

Alışılmadık yeteneği sayesinde, kendini New York’un en büyük hukuk firmalarından birinde çalışırken bulan, Mike Ross’un hikayesini izliyoruz. Mike’ın büyükler liginde hem öğrenme, hemde adaptasyon süreçlerini birlikte görüyoruz. Tabi ki Mike’ın efsanevi öğretmeni Harvey Specter’ın, her şeyi daha iddialı ve karizmatik hale getiriyor olması dizinin cazibesini arttırıyor. Girişimcilerin izlerken keyif alacağı, bol bol hisse senedi, yatırım bankacılığı ve yatırımlar hakkında güzel dialogların olduğu harika bir dizi.

IMDB: 8.7 – 5 Sezon

 

Mr. Robot

Özellikle teknoloji alanında girişimleri bulunan girişimcilerin, ilgisini zaten çekmiş olduğunu düşündüğümüz Mr. Robot. Gündüzleri siber güvenlik uzmanı geceleri ise hacker olan Elliot’un etrafında gelişen olayları anlatıyor. Kendini dünyanın en büyük şirketlerini çökertmek üzere bir araya gelen hacker grubunun ortasında bulan Elliot, yapacaklarının etkilerini ve nedenlerini sorgularken, diğer yandan bütün gerilim ve heyecanı ile bu sürece ortak oluyoruz.

IMDB: 9.0 – 1 Sezon izlenebilir.

 

Sherlock

Hikayeyi zaten hepimiz biliyoruz, karşınızda; muhteşem algı, gözlem ve çözümleme yeteneği ile Sherlock. Aslına bakarsanız bir girişimcinin aradığı bir çok şeyi Sherlock da bulabilirsiniz. Çözümsüz ve sıkıntılı durumlarda farklı bakış açıları ile olayı değerlendirmek, muhtemelen bir girişimcinin en çok ihtiyacı olan özelliktir. Farklı bakış açıları ve detayları birleştirme konusunda da Sherlock’da üst seviye örnekler izliyoruz. Ayrıca dizide Benedict Cumberbatch’ın harika performansının Sherlock’a en çok yakışan oyuncu olduğunun da altını çizmekte fayda var.

IMDB: 9.3 – 3 Sezon izlenebilir.

 

Marco Polo

Ünlü gezgin Marco Polo’nun gençliğini anlatan dizi, Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13.Yüzyıl Çin’ininde geçiyor. Babası tarafından, Kubilay Han’ın yanında hizmetkar olarak bırakılan Marco Polo’nun, bu süreçte edindiği kültürel kazanımları ve bunları kullanma şeklinin onu nasıl hayatta tuttuğunu konu alıyor. Marco Polo’nun hayat hikayesinden uyarlanan dizi, büyük başarılara giden yolda, birikimlerin nasıl edinildiğini görmemizi sağlıyor.

IMDB: 8.1 – 1 Sezon izlenebilir.

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.