Bu yazıyı okuyorsanız, 20’lerinde genç girişimcilerin başarı hikayelerinden haberdarsınız demektir. Bu girişimcilerin birçoğu henüz üniversitede milyon dolarlık projeler üretip hayata geçirmeyi başardılar. Şirketler kurdular, kitleleri harekete geçirdiler. Fakat bunların her birini, büyük zorlukların üstesinden gelerek, hayatlarındaki her şeyi riske atarak ve soluksuz bir şekilde çalışarak elde ettiler.

Bu da girişimciliği “genç insanın yapacağı iş” olarak konumlandırdı. Nihayetinde, girişimciliğin bir mesai saati yoktur ve eşinizin size “aşkım, çocukları 6’da okuldan al” demesi, belki de projenin gidişatını tamamıyla değiştirecek o fonksiyonu projenize eklemenizi engelleyecektir. Bu ve bunun gibi birçok şey, girişimciliğin “sorumsuz” insanların harcı olduğuna dair bir ön yargıyı beraberinde getiriyor. Fakat hikayenin çok daha fazlası var.

Girişimcilik gerçekten yaştan bağımsız bir kavram. Ve iş gücü olarak evrim geçirdikçe – kolunuza taktığınız bileziklerle birlikte – hayalinizdeki şirketi kurmak veya hep aklınızdaki projeyi hayata geçirmek için daha iyi bir konumda olabilirsiniz.

Kendinize “çok yaşlıyım” veya “bizden geçti” veya “benim harcım değil” demeyi bırakın. Hiçbir zaman çok geç değildir, yaşınız ne olursa olsun. Sadece yetmişlerinde KFC’yi kuran adama bakın.

Ya da bu infografikte birkaç faydalı şey bulabilirsiniz;

girisimciligin-yasi-varmi

Sizce girişimciliğin yaşı var mı?

Yorum bölümünde fikirlerinizi bizimle paylaşın.

1 Yorum

  1. Bünyamin (HızlıAdam)

    Girişimcilik adına gerçekten sağlam tanımlama yapmış ve bilinen yanlışları düzeltmişsiniz. Klavyenize sağlık :) Konuyu çok uç noktalara taşımadan ilgili bir maddenin altını çizmek istiyorum.

    Günümüzde Network Merketing sistemini kullanan ve alt üye yapmaya çalışan kişiler; üye kazanımı için yaptıkları işin adını “girişimcilik” olarak nitelendiriyor ve özellikle tecrübesiz insanları bu gibi isim ve vaatlerle cezbetmeye çalışıyorlar.

    Network Marketing sistemini ilk bulan kişi etik ticaretten uzak tutumuyla bu girişimi zaten gerçekleştirmiştir. Alt üyelere veya sistemi kullanan kişilere “girişimci” demek gayet mantıksız olur. Bu gibi söylem, sıfatlara aldanıp sistemi gözünüzde büyütmemeniz dileğiyle herkese hayırlı işler diliyorum

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.