2014 yılı girişim ekosistemi için oldukça hareketli geçti. Airbnb, Uber, Dropbox, Snapchat, Xiaomi, Lyft, Square gibi milyar dolarlık değerlere ulaşan girişimlerin adını sıkça duymaya başladık. Peki 2015 yılında girişim ekosistemini neler bekliyor?

Bu yazı Fırat İşbecer‘in atmış olduğu tweetlerin bir derlemesidir.

Fırat İşbecer kimdir?
Fırat İşbecer, mobil teknoloji şirketi Pozitron’un kurucu ortaklarından. Pozitron, geçtiğimiz yıl Şubat ayında 100 milyon dolara mobil bankacılık ve ödeme sistemleri alanında lider firmalardan Monitese tarafından satın alındı.

2015 yılı, öngörülerimizi yazdığımız bu platform Twitter’ın can çekiştiği sene olacak. Twitter gün geçtikçe zayıflıyor, engagement düşüyor.

Twitter’ın, 2014 yılı 3. çeyrek sonuçlarında açıklanan 361 milyon dolar gelir ve buna karşılık 175 milyon dolar zarar pek de tatmin edici cinsten değil.* Büyümesi de yavaşlayan Twitter’ın 2014 yılı başında 69$ olan hisse değeri şuanda 36$ seviyesine kadar düşmüş durumda.

2015 yılı dünyada ufak ve orta büyüklükte şirketlerin kârlılıkta çok büyük düşüşler yaşayacağı bir sene olacak. Sebebi ise global rekabet.

Girişimcinin şirket kurup ilk milyon dolar yatırımını alması son yüzyılda hiç ama hiç bu kadar kolay olmamıştı. 2015’te bu trend devam eder.

2015 ayrıca 10 milyar USD’lik startup’ların göçtüğü sene olarak tarihe geçebilir. (adaylar Dropbox, Snapchat)

Dropbox ve Snapchat’in dışında 10 milyar dolar değere sahip olan bir diğer girişim Airbnb. Milyar dolarlık girişimler kulübünün üyeleri ve değerlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

2015 dünyada girişimciler için çok zor geçecek… Rekabetin soğuk nefesi herkesin ensesinde… Uzay seyahatinde bile 5 farklı firma var.

Uzay seyahati (spaceline) alanında rekabet eden bu beş firma: Benson Space Company, MirCorp, Space Adventures, RocketShip Tours, Virgin Galactic. Virgin Galactic’in SpaceShipTwo isimli yolcuları taşıyacak olan uzay aracı 31 Ekim’de test uçuşu sırasında kaza yapmıştı.

2015 yılında eğer çok iyi bir ekibiniz yoksa girişimcilik gazına gelmeyin.

Önümüzdeki 3 sene profesyonel yönetici olmak kadar güzel birşey yok. Inanılmaz fonlama alan büyük startup’lar deli gibi yönetici arıyorlar.

Ve buldukları yöneticilere uluslararası dev şirketlerden bile daha iyi maaş ve hisse opsiyonları veriyorlar. Çünkü para fonlamayla ucuzladı.

Yatırımcı bulmak bir şey ifade etmiyor, önemli olan sürdürebilir bir iş kurmak. Hatta yatırım illüzyon yaratıyor.

2015’te şirketinize yatırım bulunca şampanya patlatmayın, çünkü asıl hedef kârlılık ve sürdürülebilirlik.

ABD, 5 senedir karşılıksız para basıyor, piyasaya trilyonlarca dolar pompaladı. Buna rağmen enflasyon olmadı. Sebeblerinden biri REKABET.

Türkiye’de dünyada vahşileşen rekabetten payını alıyor. Bu sene 2 basamak düşerek 19. ekonomi olduk dünyada… Yakında daha da gerileriz.

Dünya Ekonomi Ligi’nde daha önce 17. sırada yer alan Türkiye’yi Hollanda ve Suudi Arabistan geçti. 2012 yılında Neden Hollanda’ya Yatırım Yapmalı? şeklinde bir yazı yayınlanmıştı. Bu yazıdaki şu cümle Hollanda’nın nasıl Türkiye’yi geçtiğini çok net bir şekilde özetliyor bence: “Hollanda’daki vergi oranı, Avrupa’nın en düşük vergi oranı. Ar-Ge aktiviteleri için vergi indirimleri sağlanıyor. Hollanda’da Ar-Ge yapmak efektif ve karlı.”

Apple gibi bir ekosistem kuramazsanız, sonunuz Samsung gibi olur. Xiaomi gibi no-name bir firma gelir bütün kârınızı süpürür. Kalakalırsınız

Apple, 2014 yılı 4. çeyrek sonuçlarında rekor gelir ve kâr açıklamıştı. Çin merkezli teknoloji firması Xiaomi, geçtiğimiz günlerde 1.1 milyar dolar yatırım alarak değerini 46 milyar dolara çıkartmıştı.* Samsung’un 2014 yılı 3. çeyrek finansal sonuçlarına göre bir önceki yıla oranla geliri %20, kârı ise %60 düşüş gerçekleşmişti.*  Ayrıca şirketin amiral gemisi olan Samsung Galaxy S5 beklenenden %40 daha az satış gerçekleştirerek hayal kırıklığı yaratmıştı. *

2015 için yatırımcılara tavsiyem şu, brüt kâr marjı yüksek işlere yatırım yapın. En azından o şirketler engebeli yolda ayakta kalırlar.

Türkiye’nin global rekabet şansı gün geçtikçe azalıyor. Borsa Istanbul’da son 5 senedir %10+ net kâr marjı yapan 10 tane firma var mıdır?

 

Kaynak
birseydaha.com

2 Kişi Yorumlamış

 1. Ramiz TAYFUR

  Twitter’ın gerilemesine şaşırmamalı. Artık karakter sınırının ortadan kalkması gerekiyor. Hoş pek sonuç vereceğinide sanmıyorum ama derleme için teşekkür ederim. Yorumda kayıtlı mail adresime mail atarsanız size danışmak istediğim bir kaç konu var.

  Cevapla
  • Gökçen Orhan
   Gökçen Orhan

   Yorumun için teşekkür ederiz Ramiz.

   Twitter’da karakter sınırının kalkması, özelliğini bir nebze yitirmesi anlamına gelebilir. Nihayetinde short-form blogging yapılabilen, tumblr, medium gibi servisler mevcut. İzin verilen karakter sayısı artabilir belki. Arayüz anlamında ciddi düzeltmelere ihtiyaçları olduğuna inanıyorum, takipçi kazanmanın itibar meselesi haline gelmesiyle, insanların daha fazla insana ulaşmak için, hiç okumayacağı timeline’lar oluşturan alakasız kullanıcıları takip etmesi gibi sorunları halledecek bir çözüme ihtiyaçları var. Listeler ile bunu hedeflediler ama, bunu pratik hale getirmeleri, hatta düzenlemeyi tam olmasa da kısmen kendi algoritmalarıyla yapmaları, hazır listeler sunmaları gerekiyor.

   gokcen@kafatech.com adresinden benimle iletişime geçebilirsin, yardımcı olmayı çok isterim! :)

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.