İyi bir girişim fikri olan ya da fikrini hayata geçirmiş olanlar için, mutlaka gözden geçirilmesi gereken temel tavsiyeleri sizler için derledik.

  1. En İyi Kalite İçin Çabalayın

İşinizin bazı kısımları karmaşıksa ya da finans, HR, gibi şeylerle uğraşsanız da, ürün ya da servisinizin kalitesi sizin için yüksek öncelikliyse, müşterileriniz bunu takdir edecek ve tekrar tekrar geri döneceklerdir. Yeni müşteriler bulmaya çalışmanın bir maliyeti vardır, ve onlara en iyisini verirseniz geri geleceklerdir. Ve bu şekilde, nihayetinde müşteri tabanınız oluşacaktır.

  1. Müşterinizi Kral Yapın

Müşterilerinize sürekli ama sürekli geri bildirim için ricada bulunmalısınız. Müşteri olsaydınız ilgilenilmesi gereken konuları düşünüp, empati yapın. Yapıcı geri bildirim, satış döngüsünün olağan bir öğesi olarak kabul edilmeli ve çalışanlarınız tarafından değer görmelidir. Bu sayede önerdiğiniz ürünü ihtiyaçlar üzerine iyileştirebilirsiniz.

  1. Kaliteli Bir Ekip Kurun

Sırf bütçeniz var diye, girişiminizde bir sürü insan ve ünvan doldurmak, hem enerjiyi düşürür, hem de gereksiz maliyet yaratır. Ekibi olabildiğince sade ve hayati roller dahilinde tutmalısınız. Sizinle çalışanlara ödeyebileceğiniz en yüksek ücreti ödemeli ve insanların sizin için çalışmak isteyeceği bir ortam yaratmalısınız. Paranızı bunlara harcayın.

  1. Proaktif Olun

Bir iş yürütmek her zaman rekabet ve trendlerde bir adım önde olmanızı gerektirir. Pozitif proaktif bir düşünce yapısına sahip olduğunuzda, insanların “en son çıkan” ya da “en iyi” diye tabir ettiği ürünleri ortaya koyabilirsiniz.

  1. SWOT Analizi Yapın

Küçük çapta girişimciliğin en güzel tarafı, pazar trendlerine çok çabuk adapte olup, rekabetin içine deyim yerindeyse “zıplayabilmektir”. Bir SWOT analizi çıkarıp, onu sürekli takip etmek, rekabetin en tepesinde olmanıza yardımcı olur.

  1. Benzersiz Satış Teklifinizi Gözden Geçirin

Eminim sizi rakiplerinizden ayıran farklı ve bir ürününüz ya da servisiniz vardır. Fakat yine de rakiplerinizle benzerliklerinizi aşmak için inanılmaz bir müşteri hizmetleri ekibine ve daha iyi bir kaliteye ihtiyacınız vardır.

  1. Etkili Pazarlama

Pazarlama stratejinizin etkili olması için size yığınla para harcatması şart değil. İyi planlanmış ve tam olarak hedeflenmiş bir strateji düşük maliyetlerle de etki yaratabilir. Etkili pazarlama kampanyası, iyi  bir sistematik yaklaşımda planlanırsa, gerilla pazarlama ile de mümkündür.

  1. Müşterinizin Ne İstediğini Anlayın

Bu bir pazar araştırması olur, anket olur ya da bazen basitçe “içinize doğar”. Bir girişimci, müşterisini, onun neye ihtiyacı olduğunu bilecek kadar iyi tanımalıdır. Örneğin bir restoran patronu, favori mekanında yiyeceklerin kötü olduğunu farkedip, alternatif sunmak için kendi girişiminde bulunabilir. Nihayetinde iş fikirleri, eksik ve ihtiyaç olan şeyler ya da daha iyi hizmet/ürün sunmak üzerine kuruludur.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.