Futuristik filmler sayesinde teknoloji beklentimiz tavan yapmış olacak ki, hergün hayatımıza dahil olan yeni teknolojilere,gideceği günü bekleyen yaşlı muamelesi yapıyoruz. Fakat geldiğimiz noktayı anlamak için hem yakın tarihe göz atmak, hemde bunları detayları ile incelemek gerekiyor. Bu nedenle, günümüz teknolojisi ile aslında geleceğin bugün olduğunun kanıtı olduğunu düşündüğümüz görsel bir derleme hazırladık. Geleceği sadece dijital açıdan değil, gelişen malzeme bilmi ve diğer sektörlerdeki gelişimleri de değerlendirerek hazırlamanın daha iyi olacağını düşündük ve karşınızda o liste;

 

Scotty kapıyı aç !

En havalısı ile başlamakta fayda var. Gelecek hakkında düşündüğümüzde bir çoğumuzun aklında uzay gemilerindeki binbir takla ve şekille kapanan kapıları düşünmüş olmalıyız

kapi

 

Kirlenmek güzel midir ?

Uygulanan yüzeyin su tutmamasını sağlayan nano sprey uygulaması ile, su tutmayan uzay kıyafetleri gibi bir konsepte olmasa da, yolda yürürken düşüncesiz bir şöför tarafından ıslatılıp, zararsız atlatmaya bir adım daha yakınız. Bizler için küçük, insanlık için, büyük bir adım gibi gözüküyor.

nano-anti-h2o

 

Biraz keşif yaptık ama hala başlamamış gibiyiz.

Peki 2014’de keşfedilen gezegenlerin çokluğunu anlatmak için, excel tablosu olmasa bile, güzel bir gif ile açıklasam.

Gezegen-kesfi

 

“ Bir dil bir insan …(n+1) ”

Peki “ Bir dil bir insan …(n+1) ” geyiği yapılmadan bu teknolojinin kabulleneceği kaç ülke sayabilirsiniz ?

visual-translate

 

Teknoloji konfor demek

Asıl lüksü tembellikte bulanlar için, onları 2050’ye taşıyacak bir buluş.

elektronik-cop

 

Film çekmek eskisi kadar zor değil, Charlie Chaplin’in muhteşem yöntemi ile yaptığı filmleri düşününce bu kadar sahneyi bu ölçüde yapabiliyor olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşıyor olmalı sevgili yönetmenler.

 

film-efekt

 

Bu da mı gelecek değil ?

En son ne zaman 512 Megabaytlık usb disk gördünüz ?

eski-pc-tasima

 

Birazcık gösteriş yapmak gerekiyor, gelecek gibi hissettirdi.

 

Dijital- bilardo

 

Adında lens olan kask

İlk olarak ironik gelse de, ilerleyen zamanlarda adının neden Hololens oldugunu anlayacağımız ürün . Buram buram ışık yılı kokuyor.

microsoft-hololens

 

 

Peki ya inşaat ? Mimari ?

 

gokdelen

 

Gelecek ve ötesi

Tabiki teknolojinin bir çok insana umut ışığı olduğunu söylememek, teknolojinin büyük faydalarından birinden bahsememek olacaktır. Açık kaynak kodlu olarak bir çok tasarım ve yazılım kombinasyonu ile protez yapabiliyor olmak, daha gerçekçi protezlere yaklaşmak, ihtiyacı olanlar için gelecekten öte değil de nedir ?

 

robot-el

 

 

Ödev yapan robot

Bu robot minik yaramazların ödevini yapıyor olarak gözükse de aslında kendisi bir yazıcı. Miniklerin ödevlerini öğretmeni kandıracak kadar güzel yapıcak robotlar için biraz daha zamana ihtiyaç var .

yazici

 

Geleceğin bugun olduğunu düşününce, genç arkadaşımıza hak verir gibiyim.

 

feel-sorry

 

Tabiki Marty McFly’ın havalı ayakkabılarının görüntü olarak replikasının üretildiğini biliyorsunuzdur. Ama gelecek için bir liste yapılıp da onun uçan kaykayını tabiki unutulması mümkün değildi, karşınızda hooverboard.

hooverboard

 

Bonus olarak geleceğe bir Türk yorumu ;

Bakkal Salih’in Drone’u

Bu cümleyi kurmak bile geleceğin ta kendisi değil de nedir ?

https://www.youtube.com/watch?v=qtJ_CcHKWHs

 

Sizde, size aslında gelecekte yaşadığınız hissiyatı veren şeyleri bizimle paylaşırsanız yazımızın ikinci kısmı için değerlendirmek isteriz. Aynı zamanda geleceğin bugün olduğunu göremeyenler için, paylaşmayı unutmayın.

 

Yazar Hakkında

Anıl Yılmaz

Girişimciliğe henüz lise çağındayken başlayan Anıl, Uludağ üniversitesi Kimya Bölümü'nü bıraktıktan sonra hologram teknolojisini ilk kez Türkiye'ye getirdi ve Global Student Entrepreneur yarışmasında İnovasyon Ödülü kazandı. Akabinde başkanlığını yürüttüğü Creaore Creative Group'u kuran Anıl, markalara yenilikçi pazarlama çözümleri üretirken, Haliç Üniversitesi'nde İşletme eğitimine devam ediyor ve Kafa Tech'de pazarlama, teknoloji ve girişim konularında yazılar yazıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.