Bir zamanlar bir kız vardı. Hayattan umudunu kesmek ve elinde olanla yetinmek için yüzlerce nedene sahip, “hiç kimsenin” kızı, “okumamış” … Geçmişini hayatı boyunca herkesten saklayan ve kendi efsanesini yaratmak isteyen küçük bir kız vardı. Bu küçük kızın adı Gabrielle “Coco” Chanel idi.

İşte bu vurucu cümlelerle başlıyor moda efsanesinin hayatını ve girişimcilik serüvenini anlatan video.

Daha önce, son dönemlerde CHANEL için oldukça ses getiren koleksiyonlara imza atan Karl Otto Lagerfeld’in hikayesine yer vermiş ve girişimcilerin bu moda gurusundan neler öğrenebileceğini irdelemeye çalışmıştık.

İlgili Yazı : Girişimci Moda Efsanesinden 4 Önemli Ders

Fakat Gabrielle Chanel’in hikayesi, bambaşka.

Gabrielle “Coco” Chanel, bir seyyar satıcı ile 32 yaşında hayatını yitiren bir çamaşırcının kızıdır. 12 yaşındayken, babası tarafından üç kız kardeşiyle birlikte bir yetimhaneye bırakılan Gabrielle hayatının 7 yılını bu yetimhanede geçirmiştir. Fakat kaderini değiştirmeyi kararlılığı ve zekasıyla başaran Chanel, bir moda efsanesi haline gelmeyi başarabilmiştir.

CHANEL’in bir projesi olarak hayata geçen Inside CHANEL video serisinin 5. kısmı, “Coco”, görsel mükemmelliğe eşlik eden harika bir dublaj ve hepsinden daha iyi bir hikaye ile harmanlanmış, çok başarılı bir çalışma. Videoyu izleyip, Gabrielle “Coco” Chanel’in hikayesinden etkilenmemek, feyz almamak mümkün değil.

Chanel’in yarattığı dev markanın sade çizgilerinin ve siyah beyaz temalarının, yoksulluk dönemlerinden gelen “azla yetinme alışkanlığından kaynaklanması”,

“Kişisel markasını korumak için”, gündüzleri kıyafetlerini dikip, akşamları şarkı söylediği Süvari alayının kendisine taktığı “Coco” lakabını, babasından almış gibi davranması gibi müthiş detaylar mevcut yaklaşık 3 dakikalık videoda.

Sözü daha da fazla uzatmadan, birlikte izleyelim;

Not : Videonun Türkçe altyazı seçeneği bulunduğu için altyazı ile videoyu tekrar yükleme gereksinimi duymadık. Ayrıca tüm Inside Chanel hikayesi için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.