Eminim bir çoğunuz YouTube‘a yüklenen yüzlerce uçak iniş videosunu izlemişsinizdir.

Benim de severek izlediğim, resmen kendine has bir kategori haline gelmiş inişler, devasa metal yığınlarının doğa karşısında ne kadar kırılgan, aciz olduklarının ispatı gibi. Benim favori videolarım, Boeing 787’nin şiddetli yan rüzgara karşı neredeyse piste çapraz inişi ve birde sahile sıfır inen uçakların tüm plaj şemsiyelerini uçurmasıdır.

Aşağıda eklediğim video da bunlardan biri gibi. En azından başlığında yazana göre öyle; “Frankfurt Havalimanı’na Muhteşem İniş

Uçak inerken yan rüzgar uçağı savurur ve çok riskli ama güvenli bir iniş olur, herkes bir ohh çeker, video biter. Bu videoyu Kafa Tech’te yanınlamamızın bir sebebi var. Önce izleyin, ondan sonra devam edelim.

Bu haber de bizim dikkatimizi çekmeyi başardı. Diğer iniş videolarından onu ayıran, mükemmele yakın, gerçekçi ses ve görsel efektleri. Günümüzde sinema teknolojilerinin nereye geldiğini ve ne kadar son kullanıcıya indirgendiğinin bir göstergesi.

Videoyu yükleyen Michael Schmidt isimli bir YouTube üyesi. Belli ki sinema ve görsel efektlerle uğraşan eğitim almış birisi. Aynı zamanda da kafası çalışan, insanları nereden yakalayacağını iyi bilen bir girişimci ve pazarlamacı. Amacı ilgi çekmek mi, yoksa YouTube kanalına abone toplamak mı bilinmez ama kısa zamanda 2 milyondan fazla gösterim kazanmak herkesin harcı değil. En azından birkaç sevimli yavru kedi kullanmadan.

Videoyu sonuna kadar izlediyseniz, Michael’a bir de eleştirim olacak: “İniş süperdi de, yolcuları boşaltma tekniği pek hoş olmamış.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.