Samsung’un, Oculus işbirliği ile ürettiği sanal gerçeklik başlığı Samsung Gear VR, rakipleri gibi yalnızca oyunlar ve 3 boyutlu videoların gösterimi için kullanılacak bir cihaz olmaktan çıkıp, onu gerçek bir uygulama platformuna dönüştürecek adımları atmaya başladı.

Bugün Yahoo tarafından yapılan duyuruya göre, 2005’te Yahoo tarafından satın alınan Flickr, Samsung Gear VR için kendine ait bir uygulama yayınladı. Uygulama ile, kullanıcıların yıllardır Flickr’a yükledikleri “on binlerce” fotoğraf, artık Samsung Gear VR kullanıcıları tarafından 360 derece fotoğraflar olarak görüntülenebilecek. Uygulama açıldığında, bahsi geçen fotoğraflardan bir carousel ile karşılaşıyorsunuz ve herhangi birine tıkladığınızda, uygulama sizi tam manasıyla, o fotoğrafın içine alıyor.

Duyuru ile birlikte masaüstünde ve mobilde deneyebileceğiniz iki fotoğraf örneği de verilmiş; Arizona’da bulunan Horseshoe Büklümü ve Finlandiya’dan bir Aurora Borealis fotoğrafı. Tabi ki her iki platformda da, VR’a yakın bir tecrübe yaşamanız mümkün değil.

samsun-gear-vr-flickr-uygulaması

Flickr’da sanal gerçeklik üzerine çalışan Bertrand Fan bir blog yazısında, gelişmeye dair şirketin bakış açısını sunuyor;

“Flickr 360 derece fotoğraflar için en iyi platform çünkü biz yüklenen fotoğrafların kalitesine dikkat ediyoruz, ve etkileşim yaratan sanal gerçeklik deneyimlerine erişmenin en iyi yollarından biri haline gelmek istiyoruz.” 

Ancak Flickr’ın, birçok servisin halihazırda sunduğu 360 derece fotoğraf özelliğini, bağımsız bir uygulama içerisine koymakla, bu başarıya erişip erişemeyeceği, an itibariyle merak konusu.

Flickr VR uygulamasını indirmek istiyorsanız ve Gear VR ile uyumlu bir Samsung akıllı telefona sahipseniz, Oculus Store’u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.