Dijital dünyayı yakından takip edenler, Facebook’un aralıkta yaptığı açıklamayı hatırlarlar. Algoritmasında “yüksek kaliteli içeriğe” öncelik vereceğine dair ipucu vermişti internet devi. Reklamcılar ve dijital pazarlamacıların merakla beklediği değişiklik CEO Mark Zuckerberg’den gelen onaylamayla, biraz daha açıklık kazandı.

Business Insider‘ın haberine göre, “yüksek kalitenin” ne olduğunu, bugüne kadar önemini belki de kavrayamadığımız kullanıcı anketleri belirleyecek. Birşeyi görmek istemediğinizde doldurduğumuz anketler yani. Geçtiğimiz yılın Mart ayından beri yapılan bu anketlerle Facebook zaten neyin kullanıcıyı ilgilendirip, neyin ilgilendirmediği bilgisini alıyordu. Fakat yeni versiyonla birlikte sadece iyiymiş-değilmiş diye seçmekten öte, kullanıcının içeriği “bu gönderi yüksek kalite içeriyor” gibi bir değerlendirmeye alması mümkün hale gelecek.

Zuckerberg, Wall Street Journal‘a yaptığı açıklamada, Facebook’un günde 35.000 anket aldığını ve kullanıcının, haber kaynağında görünen içeriğe nasıl tepki verdiğini test ettiğine dikkat çekti.

Yani, Facebook geleneksel hedefleme metodlarıyla kullanıcılarına kaliteli reklamlar sunsa da, algoritmanın bunu doğru yaptığına emin olmak ve insanların reklamlardan gerçekten faydalanmasını istiyor.

Ayrıca açıklamanın devamında, kullanıcı deneyimini zirvede tutacak bu kullanıcı bazlı yaklaşımın, Facebook’un bir işletme olarak büyümesini garanti edeceğini belirtiyor Zuckerberg.

Ve bir de anısını ekliyor;

“Öğrenciyken, kampüsün kafesine giden kıvrımlı yol kafasını karıştırırmış. Güzergah biraz garip görünmüş ve Bay Zuckerberg küçük bir araştırma yapmış.

Aldığı cevap ne mi olmuş? Dümdüz bir yol yapıp kullanılmasını beklemek yerine, insanların yol olmadığında kendi kendilerine yürüdükleri yeri belirleyip, bu iz üzerine yapmayı seçmişler.

Bu metaforik anının, Zuckerberg’in Facebook için sahip olduğu vizyona dair ipuçları taşıdığı su götürmez bir gerçek.

Peki bu yüksek kaliteli içerik konusu ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz yılda her tarafta “içerik pazarlaması yapın” diye akıl vermeye çalışan vizyon sahibi pazarlamacıların haklı çıkması anlamına geliyor. İçerik pazarlamasının (Content Marketing) öneminin zirveye çıkması beklenen 2014’te, Facebook’ta zamanın gerisinde kalmayarak, kaliteli içerik üretimini teşvik eden bu yaklaşıma bir de kullanıcı faktörünü ekliyor.

Marka iletişimi günümüzde artık kullanıcıdan bağımsız yapılamıyor. Ya da “10 numara ürünüm var alır mısın?” demekle olmuyor artık. Pazarlama ve reklam profesyonelleri, hedef kitlelerini iyi tanımalı, hatta mümkünse onlardan biri olmalı ve onları anlamalı. Anladığı vakit de, samimi iletişim kurarak onları markaya bağlamalı. Artık yazıları allayıp pullamak, 5 para etmez ürünleri cilalayıp aferdersiniz “itelemek” geçerli pazarlama yöntemleri değil, Facebook da son açıklamasıyla bu “kaliteli içerik” kervana katılan ilk devlerden olmuş durumda.

Peki sizce “kaliteli içerik” nedir? Nasıl üretilir? Facebook’un yaklaşımına yorumunuz nedir? Aşağıdaki minik kutuya alalım sizi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.