Facebook sadece onaylanmış hesaplar ve ünlüler için kullanıma açtığı canlı yayın uygulaması Mentions‘u genel kullanıma açmaya başladı.

Şimdilik kısıtlı sayıda kullanıcının kullanımına açılan özelliğin adı ‘Live‘ olarak değiştirilmiş. Mentions uygulamasının ne olacağı konusunda bir bilgi paylaşılmazken, ‘Live‘ özelliğinin nasıl kullanılacağı konusunda açıklama yapılmış.

Durumunuzu güncellemek için durum güncelleme kutucuğuna dokunduğunuzda, fotograf ekle, lokasyon ekle gibi seçeneklerin yanında, canlı yayın yapmanızı sağlayacak ikonu görüyorsunuz. İkona dokunduğunuzda rakipleri gibi öncelikle kısa bir video açıklaması girmenizi isteyen özellik, iki adımda canlı yayın yapmanıza imkan tanıyorRakiplerinden farklı diğer bir özellik olarak, yayıncı ekranında izleyenlerle etkileşime girebiliyorsunuz

Özellikle ilgili asıl fark yaratacağı düşünülen konu ise sloganda saklı, ‘Go Live with friends.‘ Bu mottoyla tanıtılan özellik, rakiplerinden ayrışmak için ‘arkadaş‘ unsurunu ön plana çıkaracağının sinyallerini veriyor.

Kulağa doğru bir strateji gibi gelse de, “canlı yayın yapan kitlenin ne kadarı sadece arkadaşlarına canlı yayın yapmak istiyor?” sorusunun cevabı net değil. İlerleyen günlerde ülkemizde de kullanıma girmesiyle hep birlikte göreceğiz.

facebook-canli-yeni

 

‘Ne düşünüyorsun?’ – İçerik paylaşım hızını arttırmayı

İçerik türlerinin her geçen gün artmasıyla, Facebook karmaşayı önlemek ve durumu basitleştirmek adına ‘ufak’ iyileştirmeler yapmaya başlamış. ‘Ne düşünüyorsun?‘ kısmında yeniliğe giden Facebook, kullanıcıların içeriklerini daha hızlı ve kolay paylaşmaları için, bu kısımda da ufak bir geliştirme yapmış. Yaptığı bu ‘ufak’ geliştirmenin farklı içerik türlerinde daha hızlı paylaşımı hedeflemesiyle, etkisinin yapılan geliştirmeden kat kat büyük olacağını şimdiden söylemek gerek.
aklinda-ne-var-yeni-tasarım

 

Fotograf meraklıları için yeni kolaj özelliği

Yeni özellikleri arka arkaya sıralayan Facebook‘un bu duyurusuna dair aktaracağımız son özelliği, fotograf meraklıları için düşünülmüş. Arkadaşlarınızla birlikte yaptığınız organizasyonlarda çektiğiniz fotografları, zaman ve lokasyon bilgilerine göre gruplayıp, harika kolajlar hazırlamanız için yeni bir özellik eklenmiş.  Facebook profillerinin görüntüsünü değiştirecek olan bu özellik, ‘telefonunuzla kaydettiğiniz deneyimleri paylaşmanın yeni yolu‘ olarak tanımlanmış.

Facebook-kolaj-3lu

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.