Facebook’un video içeriklerini daha fazla önem verdiği bir sır değil, fakat bugün bu konuda ilk somut adımını atarak “video sekmesini” teste başladı.

Bildiğiniz gibi Facebook uygulamasında son zamanlarda yapılan güncellemeler tamamen kullanıcıların daha iyi video izleme deneyimi üzerineydi. Facebook çıtayı bir tık daha yukarı taşıyarak uygulamanın altına bir “video sekmesi” ekledi. Web sayfasında ise bu sekme solda bulunuyor.

Bu sekmede kullanıcıların sonra seyret etiketi ekledikleri, arkadaşlarının önerileri, takip ettiği sayfalardan veya takip ettiği yayıncılardan gelen videolar sıralanmakta.

fb-video-2

Burada ki amaç kullanıcılara, onların sörf deneyimlerine uygun videolar sunarak gezinme deneyimlerini yükseltmek ve tabii ki – Youtube’un tam kalbine bir ok atmak –

Herzaman ki gibi Facebook bunun bir test aşaması olduğunu ve her kullanıcının hesabında gözükmeyeceğini belirtiyor. Ama siz yakın zamanda hesabınızda “video sekmesini” görürseniz şaşırmayın derim.

Facebook’un üzerinde çalıştığı birkaç diğer test :

  • Youtube sidebar da olduğu gibi önerilen içerik listesi. Şuan sadece iPhone uygulamalarında mevcut fakat yakın zamanda Web ve Android platformlarına da geleceği belirtiliyor.
  • Kendi sekmesinde açılan video oynatıcı. Bunu zaten Eylül’den beri deniyoruz !
  • Videoları sonra izlemek için kaydetmenize yarıyan buton. Kalabalık içinde sesiyle izleyemediğiniz videolar için faydalı bulduğum bir özellik.

fb-video-youtube

Tabi ki Youtube içerik hazırlayıcıları ve kullanıcı sayısı ile çok büyük bir platform fakat şunu unutmayalım ki Facebook kullanıcıların özel hayatları konusunda çok daha fazla bilgiye sahip.

Facebook video konusunda ne kadar başarılı olur bilemem ama şunu söylebilirim ki, Youtube, tarihinin en büyük rekabeti ile karşı karşıya.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.