Facebook geliştirdiği özelliklerle sadece bir sosyal medya aracı olmaktan daha fazlasını hedefliyor. Bu konuya, Paris olayları sonrasında Acil durumlarda ihtiyacınız olacak 7 güvenlik uygulaması başlıklı yazımızda kısaca değinmiştik. Kitlelerin ve ulaşılabilirliğin gücünü kullanıp, kullanıcılarının hayatlarını biraz daha kolaylaştırmak için her gün yeni bir geliştirme ile karşımıza çıkmaya başladı. Son olarak Kickstarter’a rakip olabilecek bağış toplama özelliğini duyuran Facebook elindeki potansiyeli sonuna kadar kullanmakta kararlı gibi gözüküyor. Tabi ki bunu da yapması beklenmedik bir durum değil.

Bugün Facebook Newsroom üstünden duyurulan habere göre; artık ayrılıkları daha kolay hale getirmek için, yeni özelliği Amerika’daki kullanıcılarda test etmeye başladılar. Peki, Facebook nasıl ayrılıkları daha kolay, daha çekilir hale getirmeyi planlıyor ? ‘Kalbi kırık aşıklar için Facebook nasıl bir çözüm geliştirmiş?‘ dediğinizi duyar gibiyim. Facebook’ta ilişkinizi sonlandırdığınızda, eski sevgilinizle ilgili daha az bilgi ve güncelleme görmeniz için seçenekler eklenmiş. Eskileri hatırlamanızı engellemek için de, birlikte çekilmiş eski fotograflarınızdan etiketinizi kaldırma gibi seçenekleri de unutmamışlar. Böylece birbirinizi bloklama, silme hatta en dramatik kısım olan fotografların silinmesi gibi bir çok duygu yüklü işlemi kolaylaştıracak basit bir çözüm geliştirmişler diyebiliriz.

facebook-ayrilik-uygulama

İşte Facebook’un ayrılıkları kolaylaştırmak için geliştirdiği yeni aracının ekran görüntüleriyle birlikte tüm özellikleri.

Herşey Facebook’ta ilişki durumunuzu değiştirmenizle başlıyor. Facebook, bir arkadaş gibi ‘Ayrıldınız ama üzülme, ben senin yanındayım. Sen daha iyi olacaksan ikinizi bi daha yan yana getirmem. Sana yemin olsun.’ dercesine bu duygusal anınızda sizi yakalıyor.

facebook-eski sevgili-daha-az-gor

Eski sevgilinizin gönderilerini, paylaşımlarını, videolarını limitleyebiliyorsunuz. Böylelikle eski sevgilinizi daha az hatta hiç görmemiş oluyorsunuz.

facebook-sevgili-limitleme

Aynı ayarları eski sevgilinizin sizin hakkınızda göreceği paylaşımlar ve güncellemeler için de yapabiliyorsunuz.

gecmis-gonderileri-degistirme-facebook

Eski gönderilerinizdeki etiketlerinizi tek seçenekle kaldırmanıza imkan sağlıyor. Böylelikle birlikte yapılan konum paylaşımları, fotograf ve yorumlar bir anda temizleniyor.

 

Facebook bu özelliği ile ‘gözden uzak olan, gönülden de uzak olur.‘ ilkesi ile çalışmış gibi gözüküyor. Ülkemizde kullanıma girdiğinde, eski sevgiliye mesaj gönderen; imalı şarkı paylaşımları ve içinde derin mesaj içeren özlü sözlerin önünü keseceğini düşünürsek, Türk kullanıcısının bu özelliğe reaksiyonunu şimdilik tahmin etmek zor. İlerleyen günlerde ülkemizde kullanıma girdiğinde, yerelleştirmeye ihtiyaç duyup duymayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.