Facebook mekan rehberi ile eski ismi Mekanist olan Zomato ve Yelp’in en büyük rakibi olmaya hazırlanıyor.

Facebook sessiz sedasız yeni hizmeti “services’ı” test etmeye başladı.

Bünyesinde milyonlarca kullanıcıyı ve işletmeyi barındıran Facebook’un neden bugüne kadar bir işletme veya mekan rehberi hizmeti vermediği merak konusuydu – en azından benim için-. Facebook bu konuda en büyük veritabanına sahip olduğunun yeni farkına varmış olmalı ki sessiz sedasız “services” adı altında mekan bilgisi veren bir hizmeti teste başladı.

Bu hizmet ile tesisatçıdan eczaneye, cafeden restauranta, hasteneden diş hekimine kadar birçok işletmeyi lokasyon bazlı aratmanız ve kullanıcı yorumlarını okumanız mümkün. Tıpkı Zomato ( eski Mekanist) ve Yelp gibi.

mekan rehberi

Şu an için sadece masaüstü tarayıcılarda çalışan hizmet, çok limitli kategori sunuyor. Yakınınızda bir lostra salonu arıdığınızda böyle bir kategori olmadığı için “Ara” butonunu aktif hale getirmiyor. “Berber” aramasını “Berberler” olarak bir kategoriye atıyor, fakat kategori ismine baktığınızda “Berber” yazıyor. Yani garip bir arama motoruna sahip. :) Ayrıca Facebook gibi dev bir şirketten beklentim bugün nereye gitsem? veya Kadıköy’ün en iyi balıkçısı sorularıma cevap verecek bir yapıya sahip olmasıydı. Bu konuda hayal kırıklığına uğradım. Bunun bir test yayını olduğunu hesaba katarak bu beklentimi tamamen rafa kaldırmıyorum.

Bunun dışında Yelp veya Zomato’dan farklı olarak, aradığınız mekan hakkında yapılan yorumlar, Facebook arkadaşlarınızın eklediği yorumlar oluyor. Diğer rakip uygulamalarda, bir mekana gitmeye karar vermenizi sağlayacak yorum, genellikle tanımadığınız kişilerden geliyor. Eğer gittiği mekanlar hakkında yorum yapan bir arkadaş profiline sahipseniz şanslısınız demektir.

Facebook yeni hizmetini tam olarak aktif hale getirdiğinde ve mobil kullanıma açtığında inanıyorum ki çok faydalı olacak. Rakipler şimdiden titremeye başlamışlardır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.