Yakın takip edenlerin çok iyi bileceği üzere, gün geçmiyor ki sosyal ağ devi Facebook yeni bir “icat” ile karşımıza çıkmasın.

Ancak Facebook bu defa, kendi platformlarını geliştirme yolculuğunda bir başka sektörün ayağına basıyor olabilir : Kitlesel fonlama. Ve bu niş alanın en büyük oyuncuları olan; Kickstarter ve Indiegogo.

Sürekli yeni reklam modelleri, gösterim ve kullanıcı işlevleri deneyen ve hızlı bir şekilde tüm platformlarında hayata geçiren Facebook, bugün yeni bir Kitlesel Fonlama uygulaması yayınladı. Elbette bu da; “Facebook, Kickstarter’a rakip mi oluyor” sorusunu akıllara getirdi.

Özet olarak, Facebook üzerinden kullanılabilecek bu uygulama sayesinde, “kar amacı gütmeyen kuruluşlar” bir kampanya sayfası oluşturup, hedeflerini ve ihtiyaç duydukları desteği halkın görüşüne sunarak, nakit yardım ve katılımcı toplayabilecek.

facebok-kitlesel-fonlama-kickstarter

Amaçlanan hedefi anlatan bir video yayınlamaya ve herkes tarafından kampanyaların paylaşılmasına da olanak sağlayacak uygulama, henüz “kar amacı gütmeyen kurumlar için” olarak lanse edilse de, sahip olduğu model itibariyle gelecekte kitlesel fonlamanın yıldızları Kickstarter ve Indiegogo’ya rakip olabilecek nitelikte.

Hatırlayacağınız üzere Facebook 2013 yılında da hayır kurumlarına “bağış için bir buton” test etmiş, bundan bir yıl sonra da alışveriş için “satın alma butonunu” tanıtmıştı. Sosyal ağ devi, kurda kuzu postu mu giydiriyor, yoksa gerçekten “ulvi” amaçlara vesile olma misyonu mu edindi, hala merak konusu.

kitlesel-fonlama-facebook-kickstarter

Aslına bakarsanız, “Facebook kitlesel fonlamanın büyük oyunculara rakip mi oluyor?” sorusunu akıllara getiren birkaç önemli neden var.

Bunlardan birincisi, Kickstarter gibi platformlarda yürütülen kampanyaların, ağırlıklı olarak sosyal ağ trafiğini baz alması. Yani aslında Pebble gibi, Occulus gibi müthiş projeleri ayağa kaldırmak için, kullanıcıların sosyal medyada yaptığı paylaşımların ve kampanya sahiplerinin yaptığı reklamların önemi çok büyük. Bunu yine Facebook üzerinden yapabiliyor olmak, elbette hem maliyet hem de kampanyanın dağılımı açısından verimli olacaktır.

İkinci önemli nedene gelirsek, bu platformlarda, kullanıcıların bir kampanyaya destekte bulunmak istemesi durumunda, şu anki senaryoda;

  • Facebook’tan yönlendirme ile farklı bir platform’a gitmesi,
  • -yoksa- üyelik oluşturması,
  • Para yardımında bulunursa, tekrar geri dönüp Facebook’ta paylaşması,

gibi angarya tabir edilebilecek işleri yapması gerekiyor. Bu ekstra işlerin yanına, bir de kullanıcı deneyiminde oluşan “kesintiyi” koyduğumuzda, özellikle bizim gibi hepsi-bir-arada çözümleri seven bir millet için, bu uygulamanın çok daha pratik bir işlev olacağı aşikar.

fundraiser-on-mobile-and-shared-with-friends-v4

Kullanıcıların aynı zamanda destekledikleri kampanyalara “katıl” butonu ile kayıt olup, para yardımında bulunmadan da gelişmelerden haberdar olmasını sağlayan uygulama, Change.org gibi platformların alanına da hafifçe giriyor demek yanlış olmaz.

Tüm bu bütünleşik iletişim avantajı, şu günlerde insanların gerçekten bir araya geldiği nadir sosyal amaçları desteklerken, aynı zamanda Facebook’un sahip olduğu insanları birbirine bağlama” misyonunu da yerine getiriyor. Diğer yandan ise Facebook’u Kickstarter ve Indiegogo için çok dişli bir rakip haline getiriyor.

facebook-bağış-kickstarter

Facebook’un kitlesel fonlama alanında büyük oyuncular ile rekabete girip girmeyeceği, veya buradan elde edeceği gelirin, kendisi için ne kadar önem arz edeceği, henüz belirsiz konular arasında.

Fakat “büyük” olmanın avantajını sonuna kadar kullanan Facebook, bu uygulaması ile bugün tanıttığı masum amaca hizmet etmek yerine, Kickstarter veya Indiegogo’ya rakip olursa, bu arkadaşların baya bir işi var demektir :)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.