İlk olarak ünlülerin kullanımına açılan canlı yayın özelliği geçtiğimiz günlerde tüm Facebook kullanıcılar için aktif hale getirilmişti. ‘Facebook’tan iki yeni özellik birden: Canlı yayın ve kolaj‘ yazımızda bu duyurudan ve kısaca canlı yayın özelliğinin nasıl kullanıldığından sizlere bahsetmiştik. Facebook canlı yayın özelliğini onaylanmış sayfaların kullanımına açarak Facebook kitlesinin büyük bir bölümüne bu özelliği kullandırmaya başladı.

Onaylı sayfalar için Facebook canlı yayın özelliği marka ve sayfaların kitlesiyle iletişiminde yeni bir pencere açıyor. Facebook Blog‘da yapılan açıklamada onaylı sayfaların bu özelliği son dakika haberleri, duyurular ve soru cevap gibi konular için kullanmalarının efektif olacağından bahsedilmiş. Duyuruda test sürecinde başarılı yayınlar yapan sayfalardan örnekler paylaşılarak yaratılabilecek etki ve içerikler özetlenmeye çalışılmış.

Şimdilik Facebook IOS uygulamasında bulunan özelliğin ilerleyen günlerde Android için de duyurulması bekleniyor. Kullanmak için onaylı Facebook sayfanıza gidip durum güncelleme bölümüne geliyorsunuz, burada fotograf ekleme gibi seçeneklerin yanında canlı yayın ikonuna dokunuyorsunuz, karşınıza gelen ekranda kısaca yayınınızın tanımını girip canlı yayınınızı başlatıyorsunuz. Canlı yayınınız bittikten sonra Facebook yayınınızın kaydını sayfanızda paylaşarak kaçıranların da izlemesine olanak sağlıyor. Canlı yayın süresince ekranda bulunan takip et butonuna tıklayan kullanıcılara bir sonraki yayında otomatik olarak bildirim gönderilerek canlı yayınınızdan haberdar ediliyor.

Canlı yayın savaşlarında gün geçtikçe ortam kızışırken, Facebook bu hamlesiyle Twitter’ın Periscope‘una ciddi bir darbe vuracak gibi gözüküyor. Periscope’un bu konuda ilk olması dolayısı ile bir kitlesi olsa da Facebook sayfalarda bulunan milyonları aşan takipçileri ve sonrasında Facebook sayfasında videonun paylaşılması ile kitlenin gücünü kullanıcak gibi gözüküyor. Tabi ki bu savaşta asıl söz sahipleri şüphesi içerik üreticiler olacaktır. Zira kitlelere yayın yapanlar ve etkileşime girenler onlar oldukları için, en kalabalık yayınları yapan, savaşta gücü eline alacaktır. Söylediğim gibi burada Facebook’un eski ve köklü olmasının yanında Twitter destekli Periscope’un savaş için yeni hamlelerini yapması gerekiyor. Benim şahsi olarak bu savaşta gördüğüm tabloda Facebook’un sayfalarda bulunan milyonluk takipçilerine karşılık Periscope‘un kendi yarattığı Periscope fenomenleri mevcut ki bunların sayısı da Facebook’un gücünün yanında pek bir etkisi olmayacaktır. İlerleyen günlerde canlı yayın savaşların hep birlikte takip edeceğiz, gelişmeler için takipte kalın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.